Uwaga na fałszywą aktualizację Flash Playera. Zagrożeni użytkownicy Androida

Jak informują analitycy zagrożeń z firmy ESET, użytkownicy smartfonów z Androidem powinni wyjątkowo uważać na próby ataku w postaci fałszywych aktualizacji Flash Playera. Może się to skończyć dla nich infekcją złośliwego oprogramowania i dalszymi kłopotami.

Zagrożenie sklasyfikowane pod nazwą Android/TrojanDownloader.Agent.JI można złapać przez zainfekowane nim różne strony internetowe. Ukrywa się pod postacią aktualizacji popularnej wtyczki Adobe - Flash Playera.

Fałszywa aktualizacja Flash PlayeraFałszywa aktualizacja Flash Playera źródło: ESET

Jeśli zgodzimy się na jej instalację już po chwili na ekranie pojawi się powiadomienie o zbyt dużym zużyciu energii, zachęcające do włączenia funkcji oszczędzania baterii. Jedynym sposobem pozbycia się powracającego uporczywego komunikatu jest zgoda na tę propozycję. Przy okazji wymaga ona włączenia wielu istotnych uprawnień w systemie.

Informacja o rzekomym zbyt dużym zużyciu energiiInformacja o rzekomym zbyt dużym zużyciu energii źródło: ESET

Uruchomienie rzekomego oszczędzania energii aktywuje w tle proces pobierania kolejnego złośliwego oprogramowania. Atakuje ono użytkowników bankowości internetowej, ale możemy również trafić na aplikacje szpiegujące (spyware), serwujące reklamy (adware), a nawet oprogramowanie żądające od użytkownika okupu za odblokowanie dostępu do danych (ransomware).

Jak pozbyć się intruza?

Eksperci z firmy ESET radzą sprawdzić, czy funkcja “oszczędzanie baterii” znajduje się w ustawieniach systemowych (Ustawienia > Dostępność > Usługi). Usunięcia złośliwego oprogramowania dokonujemy z nieco innego miejsca (Ustawienia > Menedżer aplikacji > Flash Player > Odinstaluj).

Czytaj też: Dostałeś takiego maila ze sklepu odzieżowego? Nie otwieraj załącznika. To może być złośliwe oprogramowanie

Więcej o:
Komentarze (9)
Uwaga na fałszywą aktualizację Flash Playera. Zagrożeni użytkownicy Androida
Zaloguj się
 • dolus1910

  Oceniono 7 razy 7

  Przede wszystkim Flash Player nie ma zadnej oficjalnej wersji na Androida...

 • 4v

  Oceniono 2 razy 2

  I pomyśleć, że 5 lat temu albo 6, szukałem Flash playera na Android. Nie było i nie ma nadal. Choć niektóre dobre przeglądarki mają wbudowanego go na tyle, by działały różne tam filmy, kamery zainstalowane w lesie i tym podobne popierdółki. Ale Flash Player jako osobna apka? Cóż, pewnie się ludzie na to nabiorą. Wyrazy współczucia.

 • jwstalin

  0

  Masowe duraczenie ofensywy komunistycznej testuje ciemny lud.

 • krzysztof_ptk

  0

  Ojej czyli prawie wszyscy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX