Tesla traci po decyzji Goldman Sachs. Elon Musk przepalił pieniądze na Model 3?

Robert Kędzierski
Poniedziałek na giełdzie w Nowym Jorku nie był łaskawy dla posiadaczy akcji Tesli. Spółka Elona Muska potaniała o kolejne 4,8 proc. Analitycy mają konkretne zarzuty.

Analitycy banku Goldman Sachs zmienili rekomendację dla papierów Tesli na "sprzedaj" z wcześniejszej, "neutralnie". W konsekwencji kurs akcji motoryzacyjnego giganta spadł o 4,8 procent. Od ogłoszenia wyników kwartalnych, co miało miejsce w czwartek, walory spółki potaniały już o 11 proc.

Elon Musk wydaje za dużo. "Za blisko krawędzi"

Wątpliwości analityków budzi Model 3, którego produkcja w tym roku może się opóźnić - wyjaśnia Reuters. Zdaniem analityków Elon Musk wydał za dużo na wdrożenie samochodu. Twórca potęgi Tesli zdaje sobie z tego sprawę. 

Zgodnie z naszym planem, do wprowadzenie Modelu 3 nie ma potrzeby podnoszenia kapitału, ale jesteśmy bardzo blisko krawędzi [...] Prawdopodobnie sensownie będzie więc podnieść kapitał, żeby zredukować to ryzyko

- stwierdził podczas ogłaszania wyników kwartalnych.

Ogłoszenie wyników kwartalnych zbiegło się z zawirowaniami personalnymi. Dotychczasowy dyrektor finansowy ustąpił. Jego miejsce zajął lubiany wśród inwestorów Deepak Ahuja, który był już dyrektorem finansowym Tesli.

Spółka miała w ostatnim kwartale 2016 roku 121,3 mln dolarów straty (78 centów na akcję), rok wcześniej była 320,4 mln dolarów na minusie (2,44 dolara na akcję). Po wyłączeniu jednorazowych zdarzeń, strata Tesli w minionym kwartale wyniosła 69 centów na akcję – znacznie mniej od oczekiwań – analitycy przepytani przez Bloomberga spodziewali się 1,14 dolara straty na akcję.

Tesle to samochody przyszłości - zobacz co potrafią!

Więcej o:
Komentarze (50)
Tesla traci po decyzji Goldman Sachs. Elon Musk przepalił pieniądze na Model 3?
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 4 razy 4

  W normalnej firmie finansującej rozwój z zysków ze sprzedaży, oczywiście przy wsparciu banków, taki spadek nie byłby wart uwagi, ale w Tesli jest. Ta firma w całości opiera się na stałym wzroście cen akcji - mimo strat ze sprzedaży - bo to jedyne uzasadnienie dla jej kredytowania przez banki i nabywców nowych emisji akcji.

  To raczej jeszcze nie jest moment, gdy posiadacze akcji spanikują, a banki zakręcą kurek, ale taki moment może nastąpić z powodu kilku bomb tykających w Tesli, o których samochodowe ptaszki ćwierkają od dawna. Coraz bardziej oczywiste, nawet dla humanistów jest, ze model 3 nie pojawi się ani w zapowiadanym czasie, ani w zapowiadanej ilości. Potrzebne będą kolejne setki milionów, jeśli nie miliardy dolarów. A jak się w końcu pojawi, wcale nie jest powiedziane, że na siebie zarobi. Z pewnością duże koncerny konkurując nawet tylko ze sobą, będą grały ostro, bo je na to stać, więc w razie wojen cenowych, nawet mając produkt i moce produkcyjne Tesla ma przechlapane. Ale na razie ani produktu (w wersji produkcyjnej), ani mocy produkcyjnych NIE MA - Tesla ma przechlapane do sześcianu.

  Jeśli komuś tego mało, to niech sobie poogląda filmik pokazujący możliwości najnowszej wypuszczonej już na rynek wersji Autopilota: youtube.com/watch?v=uYav3_7miIc
  Link znalazłem na jednym z ważnych portali samochodowych pod tytułem "Watch Tesla Autopilot 2.0 Drive Like A Drunk Old Man". To nie wygląda już jak realizacja marzeń wizjonera, ale jak desperacja. Takiego syfu nikt przy zdrowych zmysłach nie wypuściłby na drogi.

 • gaciekesikowej

  Oceniono 2 razy 2

  mrzonki kosztują

 • fafarafafafa

  Oceniono 2 razy 2

  "Zgodnie z naszym planem, do wprowadzenie Modelu 3 nie ma potrzeby podnoszenia kapitału, ale jesteśmy bardzo blisko krawędzi [...] Prawdopodobnie sensownie będzie więc podnieść kapitał, żeby zredukować to ryzyko" Tłumacząc na polski - przejedliśmy już całe wasze pieniądze i pewnie będziemy od was chcieli więcej.

 • jezioraniagara

  Oceniono 4 razy 2

  Elon Musk ma jeszcze możliwość skorzystania z trampoliny finansowej Hitlera i Gierka ,przyjąć przedpłaty na Teslę 3 jak Hitler na VW garbusa i Gierek Fiat 126p,125p,Polonez.?

 • alt-stettin

  Oceniono 6 razy 2

  Bańka Tesli pęka.

 • skrzyneczka2

  Oceniono 1 raz 1

  Sprzedac obietnice po 1000 dolców to łatwo , ale wyprodukowac, serwisować i utrzymać serwis , gwarancje to juz nie jest takie proste. Elon jest fajnym marketingowcem, ale wydaje sie ze naiwniaków iwecej juz nie nałapie, chyba ze na loty księzycowe albo inne bajdurzenia o Marsie. Moze na zycie pozagrobowe, bo to w sumie podobna szansa.
  Mnie szkoda tylko Nikoli, genialny wynalazca tepiony za zycia nawet nie bedzie zapamietany jako geniusz tylko jako samochód elektryczny który miał powstać , o tu mam dowód na przedpłate .

 • Corven Dallas

  Oceniono 1 raz 1

  To zadziwiające że po doświadczeniach sprzed kilku lat ktokolwiek jeszcze słucha co mają do powiedzenia amatorzy z Goldman Sachs..

 • sommers

  Oceniono 1 raz 1

  Wina Muska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX