Ten komputer kosztuje tyle, co wyjście do kina. Właśnie trafił do sprzedaży i rozchodzi się jak ciepłe bułeczki

Pod koniec lutego obchodzono piątą rocznicę premiery miniaturowego komputera Raspberry Pi. Z tej okazji premierę miała nowa wersja urządzenia o nazwie Pi Zero W. Sprzęt zdecydowanie przyciąga uwagę i to nie tylko ze względu na swoją niską cenę.

Pierwsze wcielenie Raspberry Pi Zero, czyli uszczuploną wersję klasycznego minikomputera Raspberry Pi mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć w listopadzie 2015 roku. Jednostka była sprzedawana w śmiesznie niskiej cenie 5 dolarów. Teraz przyszła pora na drugą edycję, która za nieco wyższą kwotę (10 dolarów) jest w stanie zaoferować dwie ważne dodatkowe funkcje: Wi-Fi oraz Bluetooth.

Raspberry Pi Zero WRaspberry Pi Zero W fot. Raspberry Pi

Zastosowany w Raspberry Pi Zero W układ bezprzewodowy to Cypress CYW43438, który znajdziemy również w pełnowymiarowym Raspberry Pi 3 Model B. Dzięki temu miniaturowy komputer połączy się z internetem zgodnie ze standardem 802.11n, bez użycia kabla sieciowego lub dodatkowej karty WLAN. Bluetooth jest za to zgodny ze specyfikacją w wersji 4.0.

Na płytce o rozmiarach 65 x 30 mm udało się zmieścić gniazdo miniHDMI, dwa porty microUSB (jeden do ładowania, zaś drugi działający w trybie USB OTG), gniazdo dla kart pamięci microSD oraz złącze CSI do podłączenia modułu kamery. Sercem Raspberry Pi Zero W jest nieco szybszy od poprzednika jednordzeniowy procesor Broadcom BCM2835 o częstotliwości taktowania 1 GHz, korzystający z 512 MB pamięci RAM.

 

Świat oszalał na punkcie Raspberry Pi

Jak nietrudno się domyśleć, nowa wersja Raspberry Pi cieszy się równie wielką popularnością, co jego poprzednik za 5 dolarów oraz poprzednie modele. Od momentu premiery w ciągu 5 lat na całym świecie sprzedało się w sumie już ponad 12 mln egzemplarzy miniaturowych komputerów. Raspberry Pi Foundation może mieć zatem kolejny powód do świętowania.

Więcej o:
Komentarze (77)
Ten komputer kosztuje tyle, co wyjście do kina. Właśnie trafił do sprzedaży i rozchodzi się jak ciepłe bułeczki
Zaloguj się
 • azjael

  Oceniono 14 razy 8

  coś się Wam popierniczyło - wszędzie pokazują ceny 200 (+/- 20) PLN. No chyba, że dolar już tak podskoczył

 • nietyp

  Oceniono 6 razy 6

  Zawsze mówiłem, ze kino w Polsce jest zajebi..ście drogie!!!

 • szalonyprofesor

  Oceniono 7 razy 3

  "dwa porty microUSB (jeden do ładowania, zaś drugi działający w trybie USB OTG)"

  Do ładowania czego? Na tej płytce jest bateria?

 • pan-mario

  Oceniono 18 razy 2

  Dziś jak coś nie ma 2Gb ram to jest szmelcem. Nie wiem po co ktoś to produkuje. Tym bardziej 0,5 czy 2 lub 4Gb to taki sam koszt produkcji. W Polsce to badziewie kosztuje 4 razy drożej. Gdyby kosztowało 100 zł i miało przynajmniej 2Gb ram można by było wykorzystać do budowy taniego kompa z monitora z ubuntu.

 • Michal Wojciul

  Oceniono 3 razy 1

  "Sercem Raspberry Pi Zero W jest nieco szybszy od poprzednika jednordzeniowy procesor Broadcom BCM2835 o częstotliwości taktowania 1 GHz, korzystający z 512 MB pamięci RAM."
  Jakim cudem on jest nieco szybszy, skoro to ten sam procesor, z taką samą ilością ramu i identyczną częstotliwością taktowania co we wszystkich Pi Zero?

 • zibbey

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli artykuł ma być w miarę kompletny należy opisać drugi równie dobry projekt, a mianowicie Arduino.

 • representation1

  Oceniono 3 razy 1

  Trzeba myśleć
  ------------------
  żeby się domyślić, że "domyśleć się" to błąd.

 • Andy K

  0

  Kto pisze takie brednie ?
  Pi Zero jest w sprzedarzy od konca listopada !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX