Ten komputer kosztuje tyle, co wyjście do kina. Właśnie trafił do sprzedaży i rozchodzi się jak ciepłe bułeczki

Pod koniec lutego obchodzono piątą rocznicę premiery miniaturowego komputera Raspberry Pi. Z tej okazji premierę miała nowa wersja urządzenia o nazwie Pi Zero W. Sprzęt zdecydowanie przyciąga uwagę i to nie tylko ze względu na swoją niską cenę.

Pierwsze wcielenie Raspberry Pi Zero, czyli uszczuploną wersję klasycznego minikomputera Raspberry Pi mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć w listopadzie 2015 roku. Jednostka była sprzedawana w śmiesznie niskiej cenie 5 dolarów. Teraz przyszła pora na drugą edycję, która za nieco wyższą kwotę (10 dolarów) jest w stanie zaoferować dwie ważne dodatkowe funkcje: Wi-Fi oraz Bluetooth.

Raspberry Pi Zero WRaspberry Pi Zero W fot. Raspberry Pi

Zastosowany w Raspberry Pi Zero W układ bezprzewodowy to Cypress CYW43438, który znajdziemy również w pełnowymiarowym Raspberry Pi 3 Model B. Dzięki temu miniaturowy komputer połączy się z internetem zgodnie ze standardem 802.11n, bez użycia kabla sieciowego lub dodatkowej karty WLAN. Bluetooth jest za to zgodny ze specyfikacją w wersji 4.0.

Na płytce o rozmiarach 65 x 30 mm udało się zmieścić gniazdo miniHDMI, dwa porty microUSB (jeden do ładowania, zaś drugi działający w trybie USB OTG), gniazdo dla kart pamięci microSD oraz złącze CSI do podłączenia modułu kamery. Sercem Raspberry Pi Zero W jest nieco szybszy od poprzednika jednordzeniowy procesor Broadcom BCM2835 o częstotliwości taktowania 1 GHz, korzystający z 512 MB pamięci RAM.

 

Świat oszalał na punkcie Raspberry Pi

Jak nietrudno się domyśleć, nowa wersja Raspberry Pi cieszy się równie wielką popularnością, co jego poprzednik za 5 dolarów oraz poprzednie modele. Od momentu premiery w ciągu 5 lat na całym świecie sprzedało się w sumie już ponad 12 mln egzemplarzy miniaturowych komputerów. Raspberry Pi Foundation może mieć zatem kolejny powód do świętowania.

Więcej o: