Przełomowa wersja Firefoksa już dostępna. Ostatnia ze wsparciem dla tak starych wersji Windows

Najnowszą finalną wersję przeglądarki internetowej Mozilli można określić jako wyjątkową z kilku powodów. Jednym z nich jest fakt, że to ostatnia wersja Firefoksa ze wsparciem dla dwóch leciwych systemów operacyjnych Microsoftu - Windows XP oraz Visty.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Firefox 52 jest ostatnią finalną wersją przeglądarki internetowej, z której mogą korzystać posiadacze komputerów z systemami Windows XP oraz Windows Vista. W ramach aktualnego wydania (Extended Support Release) Mozilla zapewnia wsparcie dla obu platform i aktualizacje przeglądarki tylko z zakresu bezpieczeństwa przez najbliższy rok. Do zainstalowania i uruchomienia Firefoksa 53 będzie trzeba mieć już peceta przynajmniej z Windows 7.

Zobacz wideo

Mozilla Firefox 52Mozilla Firefox 52 źródło: zrzut ekranowy

Użytkownicy Windows XP i Visty zostali już dawno wykluczeni z możliwości używania najnowszych wersji Google Chrome. Ostatnia edycja ze wsparciem obu systemów (numer 49) została wydana w kwietniu ubiegłego roku. Sam Microsoft, który o Windows XP już dawno zapomniał, niedługo kończy rozszerzone wsparcie systemu Windows Vista (na początku kwietnia tego roku).

Wysłużone wtyczki trafiają do kosza

Kolejną ważną zmianą jaką wprowadza finalny Firefox 52 jest pożegnanie z przestarzałymi wtyczkami NPAPI (Netscape Plugin Application Programming Interface). Co to oznacza w praktyce? Koniec wsparcia dotychczasowych wersji wtyczek Javy, Silverlighta oraz Acrobata w przeglądarce internetowej Mozilli. Wyjątek stanowi jedynie Flash. Chrome pozbył się wtyczek NPAPI już w we wrześniu 2015 roku, a Internet Explorer nie ma ich już od lat.

Czytaj też: Korzystasz z Gmaila? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Albo złą

Więcej o: