Przełomowa wersja Firefoksa już dostępna. Ostatnia ze wsparciem dla tak starych wersji Windows

Najnowszą finalną wersję przeglądarki internetowej Mozilli można określić jako wyjątkową z kilku powodów. Jednym z nich jest fakt, że to ostatnia wersja Firefoksa ze wsparciem dla dwóch leciwych systemów operacyjnych Microsoftu - Windows XP oraz Visty.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Firefox 52 jest ostatnią finalną wersją przeglądarki internetowej, z której mogą korzystać posiadacze komputerów z systemami Windows XP oraz Windows Vista. W ramach aktualnego wydania (Extended Support Release) Mozilla zapewnia wsparcie dla obu platform i aktualizacje przeglądarki tylko z zakresu bezpieczeństwa przez najbliższy rok. Do zainstalowania i uruchomienia Firefoksa 53 będzie trzeba mieć już peceta przynajmniej z Windows 7.

Zobacz wideo

Mozilla Firefox 52Mozilla Firefox 52 źródło: zrzut ekranowy

Użytkownicy Windows XP i Visty zostali już dawno wykluczeni z możliwości używania najnowszych wersji Google Chrome. Ostatnia edycja ze wsparciem obu systemów (numer 49) została wydana w kwietniu ubiegłego roku. Sam Microsoft, który o Windows XP już dawno zapomniał, niedługo kończy rozszerzone wsparcie systemu Windows Vista (na początku kwietnia tego roku).

Wysłużone wtyczki trafiają do kosza

Kolejną ważną zmianą jaką wprowadza finalny Firefox 52 jest pożegnanie z przestarzałymi wtyczkami NPAPI (Netscape Plugin Application Programming Interface). Co to oznacza w praktyce? Koniec wsparcia dotychczasowych wersji wtyczek Javy, Silverlighta oraz Acrobata w przeglądarce internetowej Mozilli. Wyjątek stanowi jedynie Flash. Chrome pozbył się wtyczek NPAPI już w we wrześniu 2015 roku, a Internet Explorer nie ma ich już od lat.

Czytaj też: Korzystasz z Gmaila? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Albo złą

Więcej o:
Komentarze (77)
Przełomowa wersja Firefoksa już dostępna. Ostatnia ze wsparciem dla tak starych wersji Windows
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 16 razy 6

  Instalator wersji 52.0 zajmuje 227 MB?...
  To ja obecnie nie miałbym nawet miejsca na dysku, by to zainstalować.
  Instalator wersji 3.6 zajmuje 8 MB, 35 MB po instalacji. To wciąż moja główna przeglądarka, druga to Opera 12, choć do części stron muszę się już niestety wspomagać (Chrom-)Operą 30.

  Póki stary sprzęt działa, póty nie kupuję nowego (po co marnować zasoby planety i produkować nadmiar elektrośmieci). Na tym starym nowe systemy i nowe oprogramowanie chodzi słabo lub wcale, więc pozostanę jeszcze przez lat wiele przy XP lub lekkich Linuksach i starszych wersjach najróżniejszego oprogramowania, choć pozbawionych nowoczesnych "fajerwerków", ale wciąż funkcjonalnych.

 • romek-z

  Oceniono 3 razy 3

  I pomyśleć, że instalatory pierwszych sensownych Oper mieściły się na dyskietce 1.44 MB

 • rekkoon

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe co takiego posiada Windows 7, czego nie posiada Vista, a co jest potrzebne do działania Firefoxa.

 • jo1952

  Oceniono 1 raz 1

  Jak zwykle,lepsze jest wrogiem dobrego.

 • re_x

  Oceniono 3 razy 1

  całe szczęście ,że mam wyłączoną aktualizację automatyczną!to ma być przełom , że dostawca przeglądarki ma za mnie decydować co mi wolno robić?!już to przerabiałem jak zainstalowałem kiedyś firefox 64 bit.Szybko wróciłem do 32!bez wtyczek java nie ma dostępu do wielu stron , np. w moim przypadku do serwisu bankowego.Bez silverlighta też sobie nie pooglądasz np. VOD.Najlepiej powywalać funkcjonalność i się cieszyć ,że działa stabilnie i szybko:)

 • nostradrianus

  0

  Oni jeszcze istnieją? Pamiętam kiedyś jak 10 lat tworzyli 64bitową przeglądarkę i wymiękli. Dwa lata temu obiecali mi że stworzą Firefox Touch na tablety i ja wymiękłem

 • m_gol

  0

  Internet Explorer nigdy nie miał wsparcia dla NPAPI, tylko dla ActiveX. Silverlight i Java mają na IE wtyczki właśnie w tej technologii. IE nie porzuciło nigdy ActiveX. Ostatnie zdanie artykułu jest więc totalnie bez sensu.

 • hrabia_wronski

  Oceniono 4 razy 0

  Nie instaluje noej przegladarki ze wzgledu na reklamy .Mam teraz bardzo dobrze skonfigurowany system blokujacy reklamy .Nie chce mi sie na nowo szukac wtyczek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX