Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie informuje o wielkiej akcji wymierzonej w przestępców wykorzystujących internet. Od trzech lat publikowali w sieci informacje o fałszywych konkursach oraz bonach. Prowadzili także serwisy, które rzekomo miały pozwolić sprawdzić, kto odwiedzał nasz profil na Facebooku.
Czytaj też: Ten przekręt przywędrował do nas z Kanady. Nie znasz numeru? Nie mów nawet słowa.
Ci sami przestępcy rozsyłali też masowo wiadomości SMS informujące, że użytkownik uruchomił jakąś usługę premium. Ofiara była przekonywana, że musi wysłać wiadomość z komendą "STOP" by anulować usługę, gdy tak naprawdę to właśnie ta wiadomość ją uruchamiała.
Uwaga na fałszywe życzenia wielkanocne Fot. Robert Kędzierski/Adam Burakowski/
O przekrętach tego typu informowaliśmy wielokrotnie, a nasi czytelnicy często pytali w komentarzach, czy odpowiednie służby reagują. Okazuje się, że tak.
Jak ustaliła policja, poszkodowanych przesz szajkę działającą od 2014 roku jest co najmniej 160 tys. Ofiary był namawiane albo do wysyłania wiadomości SMS Premium (koszt ok. 30zł), albo do wykonania przelewu w wysokości 50 zł.
Z tytułu samych prowizji za wiadomości SMS przestępcy otrzymali 1,3 mln zł. Oznacza to, że łączna suma strat, obejmująca też wpłaty gotówkowe, może iść w miliony.
Fałszywy profil 'Lotto - Polska' fot. Facebook/DM
Działania grupy były dobrze zaplanowane. Wpisy były starannie dobierane do okoliczności - np. tuż przed sezonem wakacyjnym na Facebooku pojawiały się konkursy, w których nagrodami były wycieczki. Sprawcy uwiarygodniali się, kupując wcześniej fanpage z dużą ilością polubień.
Przestępcy wciągali w swoją działalność innych. Zatrudniali młode osoby, nieznające się na przepisach prawa. Oferując im łatwy zarobek dużych pieniędzy, namawiali do tworzenia fikcyjnych profili na znanym portalu społecznościowym. Ich zadaniem było wystawiane nieprawdziwych postów i komentarzy, informujących o rzekomym "wygraniu bonu" z zaproszeniem do wzięcia udziału w oferowanych konkursach/loteriach.
- wyjaśnia mł. insp. Sebastian Gleń, Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie
Ktoś podszył się pod znaną sieć marketów z elektroniką Fot. Facebook / za Niebezpiecznik.pl
W wyniku przeprowadzonego śledztwa 6 marca policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie przy współpracy z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem oraz innych jednostek Policji w kraju (w sumie w czynnościach brało udział ponad 50 funkcjonariuszy z całej Polski) dokonali przeszukań i zatrzymań. Doszło do nich w dziewięciu miejscach w Polsce, m.in. w Białym Dunajcu, w Toruniu, w Gdańsku oraz w Warszawie. Zatrzymano osiem osób, w tym jedną poszukiwaną listem gończym.
Ktoś podszywa się pod Agata Meble na Facebooku Fot. Agata Meble/Freepik
Ponadto, w trakcie przeszukania pomieszczenia gospodarczego należącego do jednego z podejrzanych, ujawniono właz do podziemia, a w ukrytym pomieszczeniu znaleziono kilkaset krzaków konopi indyjskich o wadze 91,3 kilograma. Zabezpieczono ponad 300 krzaków, specjalistyczny sprzęt do uprawy. Ujawniono także nielegalne przyłącze energii elektrycznej.
Przestępcy zatrzymani przez policję usłyszeli w sumie 35 zarzutów o oszustwo komputerowe, doprowadzanie do niekorzystnego rozporządzania mieniem i produkcję narkotyków. Zostali aresztowani na trzy miesiące, grozi im do 8 lat więzienia.
Rozbicie szajki odpowiedzialnej za masowe wyłudzenia powinno uświadomić innym przestępcom, że nie są bezkarni. Tego typu przekrętów nie udałoby się jednak ścigać bez zawiadomień od poszkodowanych. Dlatego ofiary powinny informować policję i prokuraturę.