Za miesiąc Windows Vista oficjalnie wyląduje na śmietniku historii. Microsoft kończy wsparcie

Termin ostatniej aktualizacji Windowsa Vista zbliża się nieubłaganie. Jeśli dalej używacie komputera z tym systemem, lepiej go zaktualizujcie.

Microsoft wydał Vistę 30 stycznia 2007 r. Nowy system zrywał z klasycznym wyglądem Windowsa XP i wprowadził do systemu giganta z Redmond powiew świeżości.

Niestety użytkownicy, którzy zdecydowali się na nowość od Microsoftu nie mieli łatwego życia. Vista była niedopracowana i niestabilna, miała także spore wymagania sprzętowe w porównaniu z bardzo popularnym XP. O porażce tego systemu świadczy fakt, że już 2,5 roku później Microsoft zdecydował się na premierę jego następcy - Windowsa 7.

Czytaj też: Historia najpopularniejszego systemu operacyjnego w historii

Dziś mamy 2017 rok, a od premiery Visty minęło już ponad 10 lat. Microsoft już dawno zapowiedział, że ostatnia aktualizacja przeznaczona dla tego systemu operacyjnego zostanie udostępniona 11 kwietnia 2017 roku. 

Tym samym, po tej dacie Vista nie będzie już wspierana przez Microsoft. To oznacza, że firma nie tylko nie będzie już udoskonalać systemu, ale także nie udostępni więcej łatek zabezpieczeń. Korzystanie z systemu stanie się więc mało bezpieczne.

Do 10 kwietnia 2012 roku Microsoft obejmował Vistę wsparciem podstawowym, a więc aktywnie udoskonalał i poprawiał system. Od 5 lat udostępnia jedynie wsparcie rozszerzone, a więc głównie z zakresu bezpieczeństwa.

Niewielka strata?

Vista nigdy nie była bardzo popularnym systemem operacyjnym. Wielu użytkowników komputerów nie zamierzało nawet przesiadać się z bardzo lubianego XP. Ci, którym Vista nie przypadła do gustu nie musieli z kolei długo czekać na udaną "Siódemkę".

Według statystyk Net Market Share Windows Vista ma teraz udział w światowym rynku równy 0,78 proc.. Dla porównania, Windows 7 zainstalowany jest na 48,41 proc. komputerów, Windows 10 na 25,19 proc., a wysłużony Windows XP - na 8,45 proc..

Więcej o: