Phishing, czyli wyłudzanie danych (najczęściej od klientów banków), to obecnie jedno z największych zagrożeń w internecie. Cyberprzestępcy chwytają się kolejnych, coraz to bardziej oryginalnych sposobów, aby oszukać swoje ofiary. Co więcej, oszustwa te stają się coraz bardziej wyrafinowane.
Doskonałym przykładem jest złośliwe oprogramowanie, na którego ślad jako pierwsi natrafili eksperci z zespołu Malware Hunter Team. Chodzi o fałszywą wersję przeglądarki Google Chrome, która do złudzenia przypomina oryginalną aplikację.
Fałszywa przeglądarka instaluje się na komputerze tak, jak każde inne malware - zazwyczaj przez nieuwagę ofiary, której wydaje się, że instaluje zupełnie inną aplikację. Po zakończeniu instalacji na pulpicie wyświetla się charakterystyczna ikona Chrome'a. Również po uruchomieniu fałszywka prezentuje się bardzo "profesjonalnie".
Następnie ofiara proszona jest o dokonanie przelewu na niewielką kwotę. Oczywiście nie chodzi tu o sam przelew, ale o przejęcie numeru karty kredytowej i kodu CVV.
Oczywiście bardziej doświadczeni internauci raczej nie nabiorą się na taki przekręt. Po pierwsze bardziej wprawne oko wychwyci różnice pomiędzy fałszywą przeglądarką a prawdziwym Google Chrome. Po drugie, wszyscy dobrze wiemy, że przeglądarka internetowa nigdy nie poprosi nas bez powodu o podanie danych karty kredytowej.
Warto jednak pamiętać, że z internetu korzystają dziś również osoby, które dysponują bardzo ograniczoną wiedzą na temat phishingu i innych zagrożeń w sieci - np. nasi rodzice czy dziadkowie. Warto więc ostrzec ich przed próbami takich wyłudzeń.
Jak sprawdzić, czy korzystamy z prawdziwej przeglądarki?
Istnieje bardzo prosty sposób, aby upewnić się, że nie padliśmy ofiarą oszustwa. Wystarczy wpisać w oknie przeglądarki komendę: chrome://version.
Google Chrome fot. D.M.
Jeśli zobaczymy taki komunikat, jak na powyższym zrzucie ekranu, to znaczy, że z naszą przeglądarką raczej wszystko jest w porządku. Jeśli nie, to prawdopodobnie padliśmy ofiarą oszustwa. W tej sytuacji warto skorzystać ze sprawdzonego programu do czyszczenia komputera z malware - np. darmowego narzędzia Microsoftu.