Ten sprzęt kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Właśnie został trzecim najlepiej sprzedającym się komputerem w historii

Fundacja odpowiedzialna za Raspberry Pi znów może otwierać szampana. Pobito kolejny rekord. Popularna "Malinka" została trzecim najlepiej sprzedającym się komputerem w historii.

Raspberry Pi właśnie zapisał się na kartach historii komputeryzacji. Zapowiadało się niewinnie. Organizacja odpowiedzialna za stworzenie tego miniaturowego komputera chciała stworzyć tanie narzędzie dla fanów programowania.

Początkowa specyfikacja, choć nie zachwycała była wystarczająca do podstawowych zadań. Szybko dostrzeżono potencjał "Maliny", która pozwalała internautom bardzo niskim kosztem wykorzystać ją do wielu ciekawych zastosowań. Multimedialne centrum to tylko jedno z nich.

Komputer sprzedawał się wyśmienicie, na co duży wpływ miała cena wynosząca 25 lub 35 dolarów (zależnie od wersji).

Popularność "Maliny" nie malała, a fundacja Raspberry Pi wypuszczała kolejne, coraz bardziej zaawansowane modele. Niedawno na rynku pojawił się Raspberry Pi Zero W, który za śmieszne pieniądze oferuje dodatkowe funkcje jak Wi-Fi i Bluetooth. W przeciągu pierwszych 4 dni od premiery sprzedano aż 100 tys. sztuk tego modelu.

We wrześniu zeszłego roku świat obiegła z kolei informacja o łącznej liczbie 10 milionów wszystkich sprzedanych egzemplarzy. Z tej okazji fundacja przygotowała nawet jubileuszowy zestaw zawierający najnowszą odsłonę komputera Raspberry Pi B3.

Sprzedane komputery Raspberry Pi z podziałem na wersje:

Raspberry Pi - podział na wersjeRaspberry Pi - podział na wersje fot. Raspberry Pi

Teraz, po 5 latach od wypuszczenia pierwszej generacji "Maliny" jej producent po raz kolejny może otwierać szampana. Powód ma nie byle jaki, bo według wyliczeń przytoczonych przez fundację Raspberry Pi stał się właśnie trzecim najlepiej sprzedającym się komputerem w historii.

Pod uwagę wzięto wszystkie kiedykolwiek wypuszczone wersje. Razem sprzedano 12,5 mln sztuk tego sprzętu. Tym samym dowiedzieliśmy się, że w pół roku konsumenci zakupili 2,5 mln egzemplarzy jednego z najtańszych komputerów w historii.

Z podium zepchnięty został kultowy dziś Commodore 64. Wyżej pozostały jedynie urządzenia Apple Macintosh i pecety z Windows. Wynik robi tym większe wrażenie, gdy weźmiemy pod uwagę, że fundacja początkowo planowała wyprodukować jedynie od 10 do 20 tys. sztuk Raspberry Pi. 

Popularność "Maliny" nie słabnie, a zachowując takie tempo bariera 15 mln sprzedanych komputerów powinna zostać przełamana już za pół roku. Kto wie czy nie przekonamy się o tym jeszcze szybciej.

Więcej o:
Komentarze (54)
Ten sprzęt kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Właśnie został trzecim najlepiej sprzedającym się komputerem w historii
Zaloguj się
 • wolny.kan.gur

  Oceniono 15 razy 9

  Oczywiście RPi to wielki sukces marketingowy, należy jednak pamiętać że jest to sprzęt dla hobbystów a przeciętny konsument tego gadżetu nie potrzebuje do niczego. Istnieją także podobne komputery produkowane poza fundacją Raspberry Pi które mają większe możliwości i niższą cenę.

 • Waldemar Razik

  Oceniono 3 razy 3

  Gratulacje dla inżynierów z Wielkiej Brytanii. Przypomina mi to czasy brytyjskiej firmy Sinclair, gdy pojedyncze modele ZX Spectrum trafiał na uczelnie w Polsce oraz w prywatnym imporcie i my dzieciaki zza żelaznej kurtyny mogliśmy grać w takie same gry jak rówieśnicy z tzw. Zachodu: Moon Patrol, International Karate, Manic Miner czy River Raid.

 • lilo150

  Oceniono 2 razy 2

  pociągnie wiedźmina? bo nie wiem czy kupić.

 • hejter-skejter

  Oceniono 2 razy 2

  "Ten sprzęt kupisz już za kilkadziesiąt złotych."
  Panie Pawlak, proszę nie wciskać kitu.

 • rtd5rtd

  Oceniono 2 razy 2

  Raspberry pi 3 B nie ma full schematics. Ich durna firma niechce tego publikowac i mowi ze to "duzo czasu im zajmuje" i podobne bzdury:
  github.com/raspberrypi/documentation/issues/347

  tu se poczytajcie. Nie kupujcie tego badziewia to nie jest open source. I bedziecie mieli problemy z np. bring up'em na nowe wersje androida czy linuxa.

  nie polecam. To sciemniacze.

 • readme.txt

  Oceniono 1 raz 1

  Popularność, rekordy, nowe modele - nic się nie dowiedziałem o tym sprzęcie. CPU? OS? RAM? SDD? Wersja USB? Grafika? Muzyka? (zmieńcie system logowania bo można oszaleć!)

 • szejski

  Oceniono 1 raz 1

  Rozwalają mnie takie rankingi...
  C64 przez całe życie był C64, nawet jak mu obudowę zmienili to można było na nim uruchomić program napisany dla C64.
  Ale "pecet z Windows", o co kaman? Przecież obecne maszyny są całkiem inne, niż te 30 lat temu, i żeby uruchomić program na dawnego Windowsa to trzeba jakieś tryby zgodności powłączać...
  Ale największe jajco to ten "Apple Macintosh", przecież obecne Makówy nie mają nic wspólnego z tymi dawnymi, opartymi o procesory Motoroli.

 • kreesdebarg

  Oceniono 3 razy 1

  może i bym kupił , ale boję się że po dwóch ożyciach skończy na dnie szuflady

 • Adam Michnik

  Oceniono 2 razy 0

  Nie rozumiem. Ten sprzęt nie ma nawet parametrów przeciętnego smartfona, który przecież bez ekranu byłby pewnie jeszcze mniejszy niż ten gadżet. Czym tu się zachwycać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX