Twój telewizor można zarazić fałszywym sygnałem telewizyjnym. Eksperyment to potwierdził

Robert Kędzierski
Ekspert ze Szwajcarii udowodnił, że inteligentne telewizory są podatne na zupełnie nowy rodzaj ataku. Złośliwe komendy można ukryć w sygnale telewizyjnym. Jak go jednak nadać? Wystarczy 200 dolarów i trochę wiedzy.

O tym, że inteligentne telewizory mogą stać się celem ataku hakerskiego wiemy od dawna. Jak każdy element ekosystemu Internet of Things mają swoje słabości, które można wykorzystać instalując np. spreparowaną aplikację

Czytaj też: Byliśmy w Paryżu na premierze telewizorów QLED. Oto nasze wrażenia.

Ekspert ze Szwajcarii udowodnił, że możliwy jest zupełnie nowy rodzaj ataku. Złośliwe komendy można bowiem ukryć w sygnale telewizyjnym.

Użytkownik wobec takiego ataku wydaje się bezbronny. Zazwyczaj bowiem każda infekcja zaczyna się od pobrania złośliwej aplikacji czy kliknięcia w nieodpowiedni link. Tym razem wystarczy jednak, że inteligentny telewizor będzie włączony.

Atakujący musi dysponować własnym nadajnikiem sygnału telewizyjnego. Wbrew pozorom jego skonstruowanie nie jest drogie - części kosztują ok. 200 dolarów. Infekcja jest możliwa dzięki cechom standard HbbTV. Standard ten pozwala na dołączenie do kanału telewizyjnego interaktywnej aplikacji.

HbbTV - standard, który nie jest odporny na atakHbbTV - standard, który nie jest odporny na atak Fot. za yozzo.com

W Polsce technologia ta nie jest mocno wykorzystywana, ale dla atakującego nie ma to znaczenia. Najważniejsze, że większość dostępnych na rynku telewizorów ją obsługuje.

Atak polega na tym, by oprócz sygnału telewizyjnego przekazać do telewizora komend, które umożliwiają wybranych stron, włączanie mikrofonu czy kamery. Kod stworzony przez szwajcarskiego badacza blokuje możliwość przywrócenia stanu fabrycznego telewizora. Robaka nie da się więc usunąć z urządzenia. 

Przeprowadzenie ataku w ten sposób nie jest łatwe, a zatem przeciętny użytkownik nie powinien się obawiać. Nietrudno wyobrazić sobie jednak, że nowa metoda znajdzie zastosowanie np. w szpiegostwie przemysłowym. Inteligentny telewizor staje się słabym ogniwem, a często jest przecież podłączony do sieci. 

Więcej o: