Polacy w finale konkursu SpaceX. Rosną szanse na budowę szybkiej trasy Warszawa - Wrocław

Zespół Hyper Poland dostał się do finału drugiej edycji prestiżowego konkursu organizowanego przez SpaceX. Bardzo szybka kolejka może powstać właśnie w Polsce.

SpaceX firma miliardera Elona Muska w 2015 roku zorganizowała konkurs, w którym zespoły z całego świata starają się stworzyć projekt nowego, rewolucyjnego środka transportu - Hyperloop.

To kolejka bardzo wysokich prędkości (do 1200 km/h), która przemieszcza się na powietrznej poduszce w specjalnie zaprojektowanym tunelu o mocno obniżonym ciśnieniu. To zapewnia znacznie mniejsze tarcie i tym samym pozwala na rozwijanie ogromnych prędkości.

Przejechanie trasy Warszawa - Wrocław tym środkiem transportu zajęłaby tylko 23 minuty. Z Gdańska do Zakopanego dostalibyśmy się z kolei w 43 minuty. Hyperloop może poruszać się szybciej od samolotów pasażerskich, a przejechanie wspomnianych tras zajmuje znacznie mniej czasu niż lot.

Naukowcy z Polski, jako jedna z 24 drużyn z całego świata dostali się właśnie do finału drugiej edycji prestiżowego konkursu. Zaprojektowanie i budowa konceptów potrzebnych w poprzednich etapach konkursu odbywała się dzięki pomocy internautów.

Tym razem jest tak samo. Hyper Poland potrzebuje 150 tys. zł na budowę pełnowymiarowej kapsuły Hyperloop. Start w finale konkursu wymaga sprawdzenia jej na torze testowym w Kalifornii. Pieniądze wymagane do budowy zbierane są przez nich w serwisie crowdfoundingowym. 

Kwalifikacja do finału to wielki sukces Hyper Poland. Do konkursu zgłosiło aż 1200 zespołów. Trasa Warszawa - Wrocław, którą zaproponowali Polacy spotkała się z dużym zainteresowaniem organizatorów.

Więcej o: