Wielkie skandale nie "utopiły" Samsunga. Gigant zanotował najlepszy kwartał od czterech lat

Daniel Maikowski
Samsung opublikował właśnie wstępne wyniki finansowe za I kwartał 2017 r. Liczby robią wrażenie i są efektem znakomitej sprzedaży ekranów OLED oraz układów pamięci. Kolejny kwartał może być dla jeszcze lepszy.

To nie był łatwy początek roku dla Samsunga. Firma zmaga się z konsekwencjami afery związanej z bateriami w smartfonach Galaxy Note 7. Co gorsza, 17 lutego doszło do aresztowania wiceprezesa koncernu Li Dze Jonga, na którym ciążą zarzuty korupcyjne.

Mimo tych problemów, Samsung zanotował jeden z najlepszych kwartałów w ostatnich latach. Z wstępnych wyników finansowych wynika, że w I kwartale 2017 roku zysk operacyjny koncernu wzrósł aż o 48 procent do 9,9 bln wonów (7,74 mld dolarów), co zaskoczyło analityków, którzy spodziewali się zysku na poziomie 9,18 bln wonów.

Tak solidne wyniki finansowe to przede wszystkim efekt doskonałej kondycji działu półprzewodników, który już od dłuższego czasu pozostaje najważniejszym biznesem Samsunga. Rosnący popyt na układy pamięci oraz ekrany OLED przełożył się na wzrost sprzedaży do 50 bln wonów, podczas gdy rok wcześniej było to 49,5 bln wonów.

„Półprzewodniki odpowiadały prawdopodobnie za około 6 bln z 9,9 bln wonów zysku” – podkreśliła Claire Kim, analityk Daishin Securities, w rozmowie z serwisem Bloomberg. Ekspert spodziewa się, że drugi kwartał będzie dla Samsunga jeszcze lepszy.

Premiera Samsung Galaxy S8 i S8 PlusPremiera Samsung Galaxy S8 i S8 Plus fot. Bartłomiej Pawlak

Co ciekawe, może się do tego przyczynić jeden z największych rynkowych rywali Samsunga, czyli Apple. Z doniesień południowokoreańskich mediów wynika bowiem, że obydwie firmy podpisały właśnie gigantyczny kontrakt, na mocy którego Samsung zobowiązał się dostarczyć Apple od 70 do nawet 92 mln ekranów OLED dla iPhone’a 8.

Południowokoreański gigant liczy również na dobrą sprzedaż najnowszych flagowych smartfonów – Galaxy S8 oraz Galaxy S8+. To właśnie te urządzenia mają pomóc mobilnemu oddziałowi Samsunga w wyjściu z kryzysu, z którym zmaga się od momentu, gdy został zmuszony do wycofania ze sprzedazy Galaxy Note 7.

Rynek wstrzmięźliwie zareagował na wstepne wyniki finansowe zaprezentowane przez Samsunga. W piątek akcje spółki na giełdzie w Seulu traciły nieco ponad 0,5 proc.

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]