Ten raport o statusie twojej przesyłki to oszustwo na wielką skalę. Zawiadomień jest "po kilkadziesiąt dziennie"

Robert Kędzierski
Przestępcy często podszywają się pod znane firmy. Najnowszy atak skierowany przeciwko polskim internautom ma jednak niespotykaną wcześniej skalę.

Niebezpiecznik ostrzega przed agresywną kampanią cyberprzestępców, którzy rozsyłają wiadomości e-mail podszywając się pod kuriera DHL. Prób wyłudzenia pieniędzy jest znacznie więcej, niż w przypadku wcześniejszych ataków tego typu. Specjaliści Niebezpiecznika przyjmują po kilkadziesiąt zgłoszeń dziennie. 

Czytaj też: Historia tej strony z nielegalnymi plikami skrywa wielką tajemnicę. 

Atak jest tym bardziej groźny, że fałszywe wiadomości wysyłane są na nigdzie niepublikowane adresy e-mail. Oznacza to, że ofiarą cyberprzestępców może stać się osoba, która zachowuje ostrożność. Wystarczy, że jej adres znajduje się na komputerze osoby zinwigilowanej przez hakerów

Fałszywy e-mail od DHLFałszywy e-mail od DHL Fot. za zgodą Niebezpiecznik.pl

Ofiara ataku jest przekonywana, że dowie się jaki jest status zamawianej przez nią przesyłki. Tymczasem w wiadomości przesyłanej przez przestępców znajduje się link prowadzący do złośliwej aplikacji.

Przestępcy wiedzą, że część użytkowników nie zwróci uwagi na szczegóły wiadomości i kliknie w link. Konsekwencje mogą być przykre, bo właśnie w taki sposób rozprzestrzenia się ransomware, groźne oprogramowanie szyfrujące dysk. 

Więcej o: