To mogą być ostatnie dni Ubera we Włoszech. Sąd zakazuje mu działalności. "Jesteśmy zszokowani"

Robert Kędzierski
Włoski sąd uznał Ubera za nieuczciwą konkurencję wobec normalnych taksówek. Zakazał jego działalności i zagroził, że zignorowanie decyzji będzie oznaczać karę 10 tys. euro dziennie. Uber złoży apelację.

Uber być może będzie zmuszony zakończyć działalność we Włoszech. Tamtejszy sąd zabronił zawierania transakcji za pomocą aplikacji Ubera. Decyzja ma zacząć obowiązywać za tydzień. Zignorowanie blokady może kosztować amerykańską firmę nawet 10 tys. euro kary dziennie.

Czytaj też: Jakich rad udzieliłby "młodszemu sobie" założyciel tej znanej firmy?

Według sądu Uber stanowi nieuczciwą konkurencję wobec tradycyjnych firm taksówkowych. 

Jesteśmy zaszokowani decyzją włoskiego sądu i złożymy apelację. Tysiące profesjonalnych, licencjonowanych kierowców korzysta z aplikacji Uber, by zarabiać i zapewnić Włochom godny zaufania środek transportu.

- stwierdził Uber w oficjalnym oświadczeniu cytowanym przez IB Times.

Pod koniec marca br. Uber poinformował, że wycofuje się z Danii. Kraj ten wprowadził nowe wymagania dla osób świadczących usługi przewozu osób. Kilka miesięcy temu podobną decyzję wydały Węgry. Wcześniej również Francja, Niemcy, Włochy, Belgia i Holandia wprowadziły rozwiązania, które utrudniły działalność Ubera.

Przyszłość Ubera w Europie nie jest pewna. W tym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzy skargę hiszpańskiej firmy taksówkowej. Twierdzi ona, że Uber powinien podlegać tym samym europejskim regulacjom, co branża taksówkowa.

Decyzja Trybunału powinna rozstrzygnąć, czy Uber to firma transportowa, czy też technologiczna. Dziś nie jest to jasne, stąd tak różne traktowanie amerykańskiego giganta na poszczególnych europejskich rynkach.

Więcej o:
Komentarze (99)
To mogą być ostatnie dni Ubera we Włoszech. Sąd zakazuje mu działalności. "Jesteśmy zszokowani"
Zaloguj się
 • t-i-g-e-r

  Oceniono 32 razy 10

  Te kraje dbają o wpływy do budżetu i uczciwą konkurencję.

  Gdyby Uber działał na takich samych zasadach jak Taxi i spełniał te same wymogi, działalność przestałaby się opłacać.
  Pokazuje to przykład Danii.

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 26 razy 10

  Kto nie został choć raz oszukany przez złotówę, niech pierwszy rzuci we mnie kamień. Mafie taksówkarsko-lotniskowe, oszustwa obcokrajowców, wożenie dookoła miasta pasażerów nie znających trasy; włączanie licznika wyższej strefy niż obowiązująca, niewystawianie paragonów; głupie monologi i poznawanie poglądów politycznych cześków-kierowców. Stąd właśnie sukces Ubera.

 • amerikandream

  Oceniono 8 razy 4

  Przecież to reżim !!! Dlaczego USA ich nie zbombardowało? Jakim prawem zakazują legalnej działalności?

 • rybsien

  Oceniono 2 razy 2

  Głupstwo. Świat idzie do przodu, a takie taksówkarskie dinozaury walczą o utrzymanie status quo. Wszystko w trosce o własny tyłek. Nikt nie broni im działać jak Uber. Mogą się też do niego przyłączyć.
  Zdecydowana większość moich znajomych preferuje Ubera ponad klasyczną złotówę. Dlaczego nikt nie słucha głosu konsumentów?

 • wieczniekontuzjowany

  Oceniono 2 razy 2

  Słońce nieuczciwą konkurencją dla żarówek!

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 14 razy 2

  Proponuje zabronić darmowego seksu małżeńskiego, bo cierpią na tym prostytutki.

 • xinfx

  Oceniono 3 razy 1

  To niech uber nie rejestruje w każdym państwie w którym funkcjonuje swojej "firmy", a jedynie nich będzie zarejestrowany w USA, i oferuje różne wersje językowe serwisu...

 • merkury-3

  Oceniono 1 raz 1

  Maja racje niech sobie dzialaja ale wymagania identyczne jak dla Taksowkarzy albo zadnycgh wymagan od taksowkarzy . Ci co sa oburzeni decyc[zja sadu niech pomysla ze prowadza firme od niej sie wymaga no kodeksu pracy , podakow , badan lekarskich bhp odziezy ochronnej itp a otwiera sie identyczna fira z USA jako aplikacja i ona nie musi nic ani badan ani podakow ani wlasciwie nic

 • kibolbandyta

  Oceniono 7 razy 1

  Demigracja jest we Włoszech zagrożona. Faszyzm powrócił. Co na to komisja Europejska?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX