Hakerzy atakują firmę pożyczkową Wonga. Mogło dojść do kradzieży danych użytkowników z Polski

Jak informują przedstawiciele serwisu pożyczkowego Wonga, doszło do nieautoryzowanego dostępu do serwerów firmy. Napastnicy mogli wejść w posiadanie danych osobowych nawet 270 tys. byłych i obecnych klientów z Wielkiej Brytanii oraz Polski.

Jak informuje Eliza Więcław odpowiadająca w polskim oddziale Wonga za kontakty z mediami, nieautoryzowany dostęp do serwerów Wonga w Wielkiej Brytanii został natychmiast wykryty i zablokowany przez systemy zabezpieczenia. Dodatkowo sprawdzono i przetestowano wszystkie mechanizmy w celu potwierdzenia ich prawidłowej funkcjonalności.

Incydent może dotyczyć 270 tys. byłych i obecnych klientów serwisu, w tym 22 tys. użytkowników Wonga w Polsce. Wszyscy zostali już poinformowani o potencjalnym zagrożeniu, a firma jest z nimi w stałym kontakcie. Sprawa została również zgłoszona do prokuratury.

Nie potwierdzamy, że doszło do transferu danych. Nieautoryzowany dostęp do serwerów zanotowaliśmy we wtorek (3 kwietnia), natychmiast rozpoczęliśmy dochodzenie. Nic nie wskazywało na to, że osoba, która zaatakowała nasze serwery mogła mieć dostęp do danych dotyczących klientów. W piątek ustaliliśmy, że mogło dojść do takiej sytuacji. Poinformowaliśmy klientów o możliwości dostępu osób nieuprawnionych do ich danych. Na bieżąco odpowiadamy na pytania.

Dane osobowe jakie mogli pozyskać hakerzy różnią się w zależności od kont, ale zazwyczaj zawierają imię, nazwisko, adres, numer telefonu, numer dowodu osobistego oraz PESEL. Dane logowania objęte osobnym systemem zabezpieczeń nie zostały przejęte. Jak informują przedstawiciele Wonga, trwa właśnie przebudowa infrastruktury informatycznej. Wyeliminowano możliwość przeprowadzenia kolejnych tego typu ataków.

Czytaj też: Groźna luka w Wi-Fi pozwala przejąć kontrolę nad smartfonem. Jesteśmy praktycznie bezbronni

Zobacz wideo: Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (3)
Hakerzy atakują firmę pożyczkową Wonga. Mogło dojść do kradzieży danych użytkowników z Polski
Zaloguj się
 • kapralwojtek

  Oceniono 4 razy 0

  W opałach to oni się znaleźli już pożyczając tam pieniądze.

 • matprot

  Oceniono 4 razy 0

  Czy wystarczy zgłosić do prokuratury, że nastąpiła kradzież danych, żeby umyć ręce od odpowiedzialności za utratę danych?

  Niezależnie od tego czy to był atak hakerski z zewnątrz czy też właściciel firmy lub nieuczciwy pracownik firmy sprzedał dane to firma, która zapewniała, że twoje dane są u nich bezpieczne powinna ponosić odpowiedzialność (także finansową) za niedopełnienie tych warunków umowy.
  Im więcej rekordów z danymi - tym większy biznes - tym większa odpowiedzialność. To chyba logiczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX