Chińczycy i Europejczycy chcą zbudować bazę na Księżycu. To będzie przełom w podboju kosmosu

Robert Kędzierski
W ciągu najbliższych pięciu lat możemy stać się świadkami historycznego wydarzenia. Chodzi o rozpoczęcie budowy bazy na Księżycu.

Przedstawiciele chińskich i europejskich agencji kosmicznych poinformowali, że zamierzają współpracować nad stworzeniem bazy księżycowej. Kosmiczna inwestycja mogłaby ruszyć już w ciągu najbliższych 5 lat.

Czytaj też: Kolonizacja Marsa może zająć nawet setki lat. Lista problemów jest długa

Johann-Dietrich Woerner, dyrektor generalny ESA, zaproponował stworzenie czegoś w rodzaju wioski księżycowej, która byłaby przydatna podczas przyszłych misjach marsjańskich.  Mogłaby też posłużyć jako baza dla rozwoju turystyki kosmicznej, a także kosmicznego przemysłu wydobywczego.

Przestrzeń kosmiczna znacznie zmieniła się od ery wyścigu z lat sześćdziesiątych. Dziś eksploracja kosmosu w celach pokojowych jest zadaniem, które trzeba realizować w ramach współpracy międzynarodowej.

- powiedział Woerner.

Chińska Agencja Kosmiczna jeszcze w tym roku planuje pobrać z powierzchni srebrnego globu próbki skał. Będą one analizowane również przez europejskich partnerów. Następnym krokiem będzie misja na "ciemną stronę Księżyca" - i stamtąd mają zostać pobrane próbki. 

Program kosmiczny Państwa Środka jest dość zaawansowany. Na orbicie okołoziemskiej znajduje się chiński odpowiednik międzynarodowej stacji kosmicznej. Tydzień temu chińska Agencja Kosmiczna wprowadziła w przestrzeń kosmiczną bezzałogowy statek który ma do niej zacumować. Jeszcze w tym roku na pokładzie stacji ma się znaleźć pierwszy chiński astronauta. 

***

Więcej o: