Apple pracuje nad rewolucją w transporcie na skalę Elona Muska. Autonomiczny samochód to tylko część planu

Robert Kędzierski
Analitycy przewidują, że w ramach Projektu Titan Apple pracuje nad czymś więcej, niż tylko inteligentnym autem elektrycznym. Może chodzić o rewolucję na miarę tej, której chce dokonać Elon Musk.

Projekt Titan jest jednym z dużych przedsięwzięć Apple, o którym wciąż wiemy bardzo niewiele. Jedyne czego mogliśmy być pewni do tej pory to fakt, że Apple, podobnie jak Google czy Uber, pracuje nad inteligentnym samochodem.

Czytaj też: Autonomiczne samochody pozbawią nas prawa jazdy.

Ostatnie analizy projektu przeprowadzone przez amerykańskich ekspertów pozwalają jednak wierzyć, że chodzi o znacznie większą rewolucję. Projekt Titan może być innowacją na równie wielką skalę, co Hyperloop Elona Muska. 

Titan ma być bowiem platformą transportową, a samochód ma być tylko jednym z jej elementów. Oznaczałoby to, że Apple zamierza dostarczyć klientom rozwiązanie kompleksowe, zintegrowane z systemem iOS. Jak mogłoby wyglądać w praktyce?

iPhone mógłby służyć do zamawiania autonomicznego pojazdu tak, jak ma to miejsce w przypadku Ubera. Pojazd mógłby umożliwiać zarówno pracę jak i rozrywkę, łączność, dostęp do dotykowego ekranu oraz możliwość korzystania z asystenta głosowego. 

Według Business Insidera, Apple przygotowuje się do rewolucji, w której posiadanie auta nie będzie tak istotne jak dziś. Ponadto wartość rynku związanego z transportem ma wzrosnąć z 5 do 15 bilionów dolarów. To znacznie więcej niż w przypadku branży technologicznej. Branża związana z, autonomicznymi samochodami może być nowym polem walki między  gigantami. Zarówno Apple jak i Google mają spory atut - systemy operacyjne i miliony użytkowników. Smartfon może więc stać się najbardziej naturalnym pośrednikiem pomiędzy konsumentem a kompletnie nowym sposobem transportu. 

Czytaj też: 6 najbardziej niesamowitych samochodów samosterujących. 

Autonomiczne pojazdy z pewnością staną się naszą codziennością. Nie wiemy jeszcze jak szybko, i w jakiej skali. Tradycyjne samochody będą stawać się po prostu coraz bardziej inteligentne. To już się dzieje, a najlepszym przykładem jest autopilot Tesli.

Koncepcja Apple jest bardziej zbliżona do idei Google niż pomysłu Elona Muska - użytkownik inteligentnego pojazdu ma być wyłącznie pasażerem, a nie kierowcą. 

Tesle to samochody przyszłości - zobacz co potrafią!

Więcej o: