Współzałożyciel Google chce zbudować miniaturowe miasto przyszłości w Kanadzie

Jak może wyglądać miasto, które powstało od podstaw w erze najnowszych technologii? Takie wyzwanie stawiają sobie szefowie firmy Sidewalk Labs należącej do spółki matki Google, czyli Alphabetu. Spółka interesuje się zabudową skrawka terenu w Toronto.

Jak donosi Bloomberg, przedstawiciele Sidewalk Labs złożyli w ostatnim czasie wniosek o zabudowę tzw. Quayside - kawałka terenu o powierzchni 12 akrów (4,86 hektara) położonego w śródmieściu Toronto.

Chce zbudować na nim od podstaw naszpikowane sensorami miniaturowe miasto przyszłości z własnym autonomicznym systemem transportu oraz superszybkim internetem. Rozwiązania opracowane przez Sidewalk Labs w Quayside miałyby pokazywać potencjał innowacyjny firmy i być łatwe do wdrożenia w kolejnych miastach.

Przed Toronto podobne rozmowy w sprawie budowy miniaturowych miast przyszłości prowadzone były również w Denver oraz Detroit.

Za projekt rewitalizacji zajmującego ponad 800 hektarów śródmieścia kanadyjskiej metropolii odpowiada założona w 2001 roku państwowa spółka Waterfront Toronto. Jej przedstawiciele odmawiają na razie komentarza w tej sprawie. Oficjalne stanowisko poznamy dopiero w czerwcu, kiedy władze ogłoszą partnera projektu urbanizacyjnego Quayside.

Na obecnym etapie znamy jedynie przeznaczenie terenu, które ujawniono w ofercie przetargowej. W tym wypadku można już mówić o swego rodzaju platformie testowej dla nowych technologii, na które władze Toronto spoglądają bardzo łaskawym okiem.

Czytaj też: W Nowym Jorku zamknięto kioski z darmowym internetem. Powód? Ludzie oglądali w nich filmy porno

Największym dotychczasowych projektem powstałej dwa lata temu firmy Sidewalk Labs jest LinkNYC, sieć 400 kiosków internetowych na terenie Nowego Jorku. Niestety, na skutek nadużyć ze strony użytkowników zostały zamknięte.

Zobacz wideo | Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz [NEXT TIME]