Mechanizm z Antykithiry - Google upamiętnia jedną z największych zagadek starożytności

Robert Kędzierski
Dziś na stronie wyszukiwarki Google umieszczono doodle poświęcony Mechanizmowi z Antykithiry. Jeden z najbardziej tajemniczych wynalazków starożytności zdradza niezwykle zaawansowany poziom technologii naszych przodków.

Google uczcił dziś swoim doodlem na stronie głównej wyszukiwarki "mechanizm z Antykithiry". Jest to tajemnicze, antyczne urządzenie, uznawane za pierwszy mechanizm obliczeniowy w dziejach świata. Swoją nazwę zawdzięcza wyspie - odnaleziono go bowiem w roku 1900 we wraku obok greckiej Antykithiry, leżącej opodal Krety.

Tajemniczy obiekt był w fatalnym stanie. Korozja sprawiła, że przez całe dekady nie udawało się poznać jego prawdziwego przeznaczenia. Badacze nie od razu zorientowali się, że wyciągnięty z dna morskiego bryła metalu jest tak naprawdę jednym elementów tajemniczej maszyny. 

Czytaj też: W starożytności kosmici odwiedzili Ziemię? Niestety, to tylko jedna z pseudonauk. Poznaj inne. 

Nie od razu też udało się powiązać wyłowione koło zębate z pozostałymi szczątkami odnalezionymi we wraku. Dopiero w roku 1974 amerykańskim naukowcom udało się poznać prawdę. Największy odnaleziony obiekt był jednym z 37 kół zębatych napędzanych korbą. 

Według badaczy mechanizm poruszał wskazówkami, dzięki czemu możliwe było odczytanie faz Księżyca, a także ruchu Słońca oraz naszego naturalnego satelity na nieboskłonie. Połączenie wszystkich elementów w całość było o tyle trudno, że odnaleziono jedynie ok. 30 proc. mechanizmu. 

Mechanizm z Antykithiry był na tyle precyzyjny, że pozwalał odwzorować drobne zmiany w ruchu Księżyca. Znane też są jego pierwotne rozmiary: 33 na 17 na 9 centymetrów. 

Przez długi czas uważano, że tajemniczy zegar powstał 150 r. p.n.e. Według najnowszego stanu wiedzy może pochodzić jednak z roku 205 r. p.n.e., a za jego stworzeniem może stać sam Archimedes lub jego uczniowie. 

Po latach odkryto, że i statek, na pokładzie którego znajdował się mechanizm, jest zadziwiający. Nigdy bowiem nie odkryto większego statku pochodzącego ze starożytności. 

Więcej o: