Nawet Apple nie wierzy, że Polska wejdzie do strefy euro. Gigant będzie się z nami rozliczać w złotówkach

Daniel Maikowki
Polscy klienci sklepów Apple Store, iTunes Store, iBooks Store oraz Apple Music już wkrótce będą płacić za swoje zakupy w złotówkach. Dotychczas byliśmy "skazani" na rozliczanie się w euro.

Apple poinformował o zmianie waluty rozliczeniowej dla klientów z Polski oraz kilku innych europejskich krajów (m.in. Bułgaria, Czechy, Węgry i Rumunia). W praktyce oznacza to, że już wkrótce będziemy płacić złotówkami za zakupy dokonywane w cyfrowych sklepach giganta z Cupertino.

Po zmianie waluty wszystkie zamówienia w przedsprzedaży i subskrypcje będą rozliczane w złotych, a aktualne salda upominków iTunes zostaną odzwierciedlone w nowej walucie lokalnej.

– czytamy w komunikacie, które Apple rozesłał do klientów z Polski.

Czy to dobra wiadomość? To zależy, jak spojrzymy na decyzję Apple. Z jednej strony rozliczenia w złotówkach sprawią, że klienci z Polski nie będą już martwić się o niekorzystne przewalutowania zakupów przez polskie banki

Z drugiej strony, warto zaznaczyć, że zastosowany przez Apple przelicznik, po którym dokonywane będą rozliczenia, nie jest szczególnie atrakcyjny, co pokazuje ta tabelka.

Apple Store - przelicznik na złotówkiApple Store - przelicznik na złotówki Apple

Podstawową ceną w sklepie Apple będzie 4,99 PLN. Kwota ta ma być odpowiednikiem 1,09 EUR. Oznacza to, że firma z Cupertino wyceniła jednostkę europejskiej waluty na około 4,58 PLN – czyli nawet o kilkadziesiąt groszy drożej niż wynika to z dzisiejszego kursu średniego NBP. Co ciekawe, przelicznik zastosowany przez Apple jest znacznie atrakcyjniejszy w przypadku droższych aplikacji.

Oprócz tego, Apple zdecydował się wprowadzić tzw. ceny alternatywne, z których mogą skorzystać polscy deweloperzy. Najtańsza aplikacja w sklepie AppStore ma kosztować 1,99 PLN. Maksymalna kwota za aplikację to natomiast 4779,99 PLN. 

Trudno stwierdzić, dlaczego Apple zdecydował się wprowadzić rozliczenia w złotówkach właśnie teraz. Niektórzy żartują, że Tim Cook pogodził się z twardym stanowiskiem polskiego rządu w kwestii przystąpienia naszego kraju do strefy euro.

My wolimy jednak wierzyć, że Apple zaczyna przychylniej patrzeć nasz rynek. Nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach Polska była traktowana przez firmę z Cupertino nieco po macoszemu. Wielu usług, z których korzystają klienci Apple na całym świecie, w Polsce wciąż nie uświadczymy. Można tu wspomnieć choćby asystentkę głosową Siri, która "nie mówi" po polsku czy bardzo mocno okrojone Apple TV.

W komunikacie Apple zabrakło jednego – konkretnej daty wprowadzenia rozliczeń w złotówkach. Gdy otrzymamy tę informację, natychmiast zaktualizujemy powyższy tekst.

Więcej o: