Stało się! Apple wprowadza do swojego sklepu złotówki. Na tej zmianie można sporo zaoszczędzić

Daniel Maikowski
Od środy polscy klienci sklepów Apple Store, iTunes Store, iBooks Store oraz Apple Music już wkrótce będą płacić za swoje zakupy w złotówkach. Ta zmiana może się szczególnie spodobać użytkownikom Netfliksa.

O zmianie waluty rozliczeniowej Apple poinformował klientów z Polski i kilku innych krajów już kilka dni temu. Teraz ta zmiana stała się faktem. W środę wszystkie ceny w euro zastały przeliczone na ceny w złotówkach.

Apple Store - przelicznik na złotówkiApple Store - przelicznik na złotówki Apple

Czytaj też: Nawet Apple nie wierzy, że Polska wejdzie do strefy euro

Firma z Cupertino zastosowała przelicznik, który nie jest jako szczególnie korzystny dla klientów z Polski. Podstawową ceną w AppStore jest teraz 4,99 PLN. Kwota ta ma być odpowiednikiem 1,09 EUR. Oznacza to, że firma z Cupertino wyceniła jednostkę europejskiej waluty na około 4,58 PLN – czyli nawet o kilkadziesiąt groszy drożej niż wynika to z dzisiejszego kursu średniego NBP. Co ciekawe, przelicznik zastosowany przez Apple jest znacznie atrakcyjniejszy w przypadku droższych aplikacji

AppStoreAppStore fot. Daniel Maikowski

Oprócz tego, Apple zdecydował się wprowadzić tzw. ceny alternatywne, z których mogą skorzystać twórcy aplikacji. Najtańsza aplikacja w polskim AppStore kosztuje obecnie 1,99 PLN, a maksymalna cena za aplikację to 4779,99 PLN.

Logic Pro XLogic Pro X fot. Daniel Maikowski

Netflix? Tak tanio jeszcze nie było

Jak się jednak okazuje, na zmianie dokonanej przez Apple można sporo zaoszczędzić. Dotyczy to przede wszystkim użytkowników Netfliksa. Okazuje się, że jeśli zdecydujemy się wykupić abonament Netfliksa poprzez AppStore (a nie na stronie netflix.com), to za poszczególne plany taryfowe zapłacimy od 4 do nawet 8 zł mniej miesięcznie.

NetflixNetflix fot. Daniel Maikowski

Wciąż nie wiemy jednak czy jest to świadoma promocja, czy też błąd wynikający z nieprawidłowego przeliczenia euro na złotówki. Zwróciliśmy się w tej sprawie do polskiego oddziału Netfliksa i oczekujemy na odpowiedź.

Apple Music i iCloud również taniej

Nieco mniej zapłacimy również za kilka usług Apple - i tym razem raczej na 100 procent nie mamy do czynienia z żadnym błędem. Cennik pakietów dyskowych iCloud prezentuje się obecnie następująco:

  • 50 GB - 3,99 zł/miesiąc
  • 200 GB - 11,99 zł/miesiąc
  • 1 TB - 39,99 zł/miesiąc
  • 2 TB - 79,99 zł/miesiąc

Wcześniej za pakiet 50 GB musieliśmy zapłacić 0,99 euro miesięcznie, czyli ponad 4 zł.

Ceny abonamentów Apple Music również są bardziej atrakcyjne. Za subskrypcję rodzinną zapłacimy teraz 29,99 zł/miesiąc, a za indywidualną 19,99 zł/miesiąc, czyli dokładnie tyle samo, co w przypadku popularnego Spotify.

Więcej o: