Unia Europejska wyłoży 120 mln euro na darmowe hotspoty Wi-Fi. Osiągnięto porozumienie

Kilka tysięcy gmin w Unii Europejskiej dostanie hotspoty Wi-Fi. Wspólnota wyłoży część pieniędzy, niektóre koszty pozostaną po stronie lokalnych władz.

Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie WiFi4EU. To inicjatywa mająca na celu zapewnienie Europejczykom dostępu do darmowego internetu.

Do 2020 roku każda europejska wioska i miasto będzie miała dostęp do darmowego internetu bezprzewodowego w głównych ośrodkach życia publicznego.

- tłumaczy Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Jego zastępca i komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego, Andrus Ansip dodaje, że "celem strategii jest budowa w pełni połączonej Europy, gdzie każdy ma dostęp do wysokiej jakości sieci cyfrowych".

Do 2020 roku mieszkańcy Unii mają dostać darmowy dostęp do Wi-Fi w parkach, placach, szpitalach i innych miejscach publicznych. Hotspoty mają pojawić się szczególnie tam, gdzie dostęp do sieci był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.

MĘŻCZYZNA Z LAPTOPEMMĘŻCZYZNA Z LAPTOPEM FOT. MALGORZATA KUJAWKA / AGENCJA GAZETA

Unia Europejska przeznaczyła 120 mln euro na finansowanie zakupu odpowiedniego sprzętu i instalacji. Pieniądze mają trafić do 6-8 tys. gmin na terenie całej Wspólnoty.

To jednak jedynie część kosztów. Zapewnienie dostępu do internetu i późniejsza konserwacja sprzętu pozostaje po stronie samorządów. Niektóre gminy mogą więc do pomysłu podchodzić niechętnie. To dodatkowy koszt, który musi znaleźć się w ich budżetach.

Lokalne władze, które będą chciały zaoferować dostęp do sieci w miejscach, w których nie ma jeszcze hotspotów będą samodzielnie zgłaszać się o przyznanie środków za pomocą "prostego i niebiurokratycznego procesu".

Osobną kwestią jest oczywiście szybkość połączenia i bezpieczeństwo. Publiczne, otwarte Wi-Fi to łakomy kąsek dla hakerów, którzy chętnie wykradną osobiste dane. Należy pamiętać, aby w takich sieciach nie logować się na konta bankowe i do innych ważnych usług.

Więcej o:
Komentarze (16)
Unia Europejska wyłoży 120 mln euro na darmowe hotspoty Wi-Fi. Osiągnięto porozumienie
Zaloguj się
 • zz1026

  Oceniono 7 razy 3

  jak na darmowy to dosc drogo wychodzi

  ile podatnik za ta darmoche zaplaci?

 • darekvtb

  Oceniono 4 razy 0

  W Moskwie juz dawno jest bezplatny WiFi w metrze, tramwajach, trolejbusach, autobusach i na przystankach.

 • niezalany

  Oceniono 1 raz -1

  no i tu dochodzimy do clou problemu - na uj komu internet, który naraża użytkownika na jakiekolwiek niebezpieczeństwo?!
  skoro otwarte hot spoty nie gwarantują prywatności to nawet korzystanie z e-administracji nie będzie w nich bezpieczne!
  żadne (w tym darmowe) hot spoty nie mogą być otwarte, logowanie wyłącznie przy użyciu hasła, podpisu elektronicznego, czy jak tam jeszcze można - mówiąc krótko - nic bez hasła!

 • ds216

  Oceniono 5 razy -1

  Znazczy sie taki darmowy, ze biedniejsi mieszkancy gminy ktorych nie stac na smartfona zrzuca sie na internet dla bogatszych :)

 • mjunhy

  Oceniono 4 razy -2

  w przyszłości będziemy płacić abonament RTV i abonament internet w jednym

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy -3

  No i co z tego ze "internet" bedzie darmowy? jak platne bedzie korzystanie z niego. internet juz zatracil swoj pierwotny charakter. Weszla cenzura i oplaty za "wszystko" czyli albo kasa albo wszechobecne reklamy.
  Ten tzw. darmowy internet to budowanie rynku zbytu dla biznesu z pieniedzy podatnika.
  Budowa tych niby darmowych "punktow dostepu" to nic innego jak budowanie kilkadziesiat lat temu kioskow "ruchu" w celu sprzedazy "gazet i papierosow".
  Lansowanie tzw. internetu szerokopasmowego" sluzy jedynie firmom "sprzedajacym filmy" i w celu upchniecia na "stronie" jak najwiekszej ilosci reklam.
  Do korzystania przez internet z serwisow "urzedowych" (e-administracja itp.) wystarczy lacze 2 max 5 mega.

 • koenzymq10

  Oceniono 9 razy -3

  To nie jest "wifi dla nas". To jest dla władzy, aby mogła nas podglądać w każdym miejscu i o każdej porze. Ja korzystam z internetu jak tylko się u nas pojawił, ale jeszcze nigdy nie skorzystałem z wifi w publicznym miejscu (parku, autobusie, muzeum) - no dobra, raz w autobusie w Niemczech i rzeczywiście działał i się przydał! Zatem raz, raz w ciągu ostatnich 10-ciu lat. Mam internet w telefonie, 7GB / m-c i to mi wystarczy. Dodatkowo wifi w domu i miejscu pracy. Nie liczcie na darmowe hotspoty. Kupcie sobie po prostu dobry pakiet internetowy w telefonie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX