Street View jest z nami już od 10 lat. Niezwykły projekt Google zmienił się nie do poznania

Google świętuje 10 lat swojej niezwykłej usługi. Street View bardzo się rozwinęło i dziś pozwala na zwiedzenie niemal całego świata.

Sam pomysł stworzenia sferycznej mapy świata narodził się za sprawą Larrego Page'a, współzałożyciela Google jeszcze w 2004 roku. Dwa lata później na ulice wyjechał pierwszy samochód z zamontowaną kamerą 360 stopni, a pod koniec maja 2007 roku opublikowano zdjęcia kilku miast w USA.

Teraz internauci na całym świecie mogą cieszyć się widokami z 83 krajów. Google chwali się na swoim blogu, że przez ostatnie 10 lat, w ramach projektu jego auta przejechały już 10 milionów mil (ok. 16 mln km).

Historia Google Street ViewHistoria Google Street View fot. Google / blog.google

Mowa oczywiście tylko o drogach. Tam, gdzie samochody nie mogły wjechać wykorzystano specjalne plecaki czy wózki, dzięki którym można dziś wejść do czynnego wulkanu, zwiedzić Wielki Kanion czy wnętrza słynnych budynków nie ruszając się z domu.

Na pojawienie się samochodów Street View w naszym kraju musieliśmy czekać aż do 2011 roku. Google objechało całą Polskę, dzięki czemu możemy cieszyć się widokiem ulic np. planując wycieczki. Google jest zresztą w trakcie aktualizowania zdjęć z polskich miast, a cała akcja ma potrwać do października.

Czytaj też: Teraz zrobisz sobie własne Street View. Google tylko podpowie, którą kamerę kupić

Co ciekawe, stare zdjęcia wcale nie zniknęły z usługi. Choć są na bieżąco aktualizowane, cały czas mamy do nich dostęp.

Wygląd słynnych budynków lub swojej okolicy w Street View można sprawdzić klikając w ikonkę czasu w lewym górnym rogu ekranu.

Oś czasu na Google Street ViewOś czasu na Google Street View fot. blog Google / blog.google

Google nie raz pokazało, że potrafi stworzyć usługę jedyną w swoim rodzaju. Przez ostatnią dekadę Street View rozwijało się niezwykle intensywnie i dziś umożliwia zwiedzenie niemal całego świata. Ciekawe jak usługa będzie wyglądała za kolejne 10 lat.

Więcej o:
Komentarze (19)
Street View jest z nami już od 10 lat. Niezwykły projekt Google zmienił się nie do poznania
Zaloguj się
 • wg70

  Oceniono 14 razy 4

  I oczywiście tylko przez zupełny przypadek, a nie prowokacyjnie, samochody "Google maps" mają zakazane wcześniej rejestracje HH (Heil Hitler).
  Kiedy głupie polaczki zmądrzeją?
  Polaczki udają że tego nie widzą, a Niemcy się z tego napierdzielają!

 • 4v

  Oceniono 9 razy 3

  Ja to robię tak. Wybieram sobie jakieś miasto i snuję się po nim w GSW. po kilku miesiącach nie czuję różnicy pomiędzy miastami w których faktycznie byłem, a tymi co "byłem" w GSW. wszystko się zlewa w pamięci. jasne, nie mam atrakcji takich jak muzea, klimat miasta i tak dalej. Ale to co lubię najbardziej - ulice, architektura - pozostaje.

  Polecam szczególnie Boston. Klimatyczne i zadbane kamienice na przestrzeni wielu mil kwadratowych.

 • klm747

  Oceniono 3 razy -1

  "Google nie raz pokazało, że potrafi stworzyć usługę jedyną w swoim rodzaju." - parchaty gimbus Pawlak nie wie, że wcześniej w Polsce był Norc??

 • iq120

  Oceniono 3 razy -3

  Doobre! Żeby napędzić maszynę wychwytującą CO2, trzeba spalić paliwo w wyniku czego powstanie całkiem spora ilość CO2. Ciekawe jaka jest sprawność procesu, chyba nie jest to perpetuum mobile,
  Bardzo podoba mi się też sprzedawanie dwutlenku węgla jako nawozu dla szklarni. A potem w tych szklarniach pewnie szuflują...
  Chyba drzewa wychodzą taniej.

 • jan.w2

  Oceniono 16 razy -4

  Tak, "niemal całego świata" oprócz np. Dojczlandi czy Austrii, tam umieją zadbać o swoja prywatność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX