Street View jest z nami już od 10 lat. Niezwykły projekt Google zmienił się nie do poznania

Google świętuje 10 lat swojej niezwykłej usługi. Street View bardzo się rozwinęło i dziś pozwala na zwiedzenie niemal całego świata.

Sam pomysł stworzenia sferycznej mapy świata narodził się za sprawą Larrego Page'a, współzałożyciela Google jeszcze w 2004 roku. Dwa lata później na ulice wyjechał pierwszy samochód z zamontowaną kamerą 360 stopni, a pod koniec maja 2007 roku opublikowano zdjęcia kilku miast w USA.

Teraz internauci na całym świecie mogą cieszyć się widokami z 83 krajów. Google chwali się na swoim blogu, że przez ostatnie 10 lat, w ramach projektu jego auta przejechały już 10 milionów mil (ok. 16 mln km).

Historia Google Street ViewHistoria Google Street View fot. Google / blog.google

Mowa oczywiście tylko o drogach. Tam, gdzie samochody nie mogły wjechać wykorzystano specjalne plecaki czy wózki, dzięki którym można dziś wejść do czynnego wulkanu, zwiedzić Wielki Kanion czy wnętrza słynnych budynków nie ruszając się z domu.

Na pojawienie się samochodów Street View w naszym kraju musieliśmy czekać aż do 2011 roku. Google objechało całą Polskę, dzięki czemu możemy cieszyć się widokiem ulic np. planując wycieczki. Google jest zresztą w trakcie aktualizowania zdjęć z polskich miast, a cała akcja ma potrwać do października.

Czytaj też: Teraz zrobisz sobie własne Street View. Google tylko podpowie, którą kamerę kupić

Co ciekawe, stare zdjęcia wcale nie zniknęły z usługi. Choć są na bieżąco aktualizowane, cały czas mamy do nich dostęp.

Wygląd słynnych budynków lub swojej okolicy w Street View można sprawdzić klikając w ikonkę czasu w lewym górnym rogu ekranu.

Oś czasu na Google Street ViewOś czasu na Google Street View fot. blog Google / blog.google

Google nie raz pokazało, że potrafi stworzyć usługę jedyną w swoim rodzaju. Przez ostatnią dekadę Street View rozwijało się niezwykle intensywnie i dziś umożliwia zwiedzenie niemal całego świata. Ciekawe jak usługa będzie wyglądała za kolejne 10 lat.

Więcej o: