Świat biznesu zszokowany decyzją Donalda Trumpa. Elon Musk nie będzie już pomagać prezydentowi

Daniel Maikowski
Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu się z Stanów Zjednoczonych porozumienia klimatycznego w Paryżu wywołała burzę w świecie biznesu. Prezydenta ostro skrytykowali m.in. prezesi Tesli, Apple oraz Disneya.

W czwartek prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofają się z porozumienia klimatycznego z Paryża.

Każdy, komu leży na sercu dobro środowiska, a ja należę do takich osób, nie może popierać rozwiązań, które stanowią dla Stanów Zjednoczonych karę.

- przekonywał Trump. 

Kontrowersyjna decyzja amerykańskiego prezydenta niemal natychmiast wywołała prawdziwą burzę w świecie biznesu i nowych technologii. 

Elon Musk, prezes firm Tesla oraz SpaceX, poinformował, że rezygnuje z zasiadania w utworzonej kilka miesięcy temu radzie doradczej, do której zaprosił go Donald Trump.

Zmiana klimatu jest realna. Opuszczenie Paryża nie jest dobra dla Ameryki, jak i całego świata.

– napisał biznesmen na swoim profilu w serwisie Twitter.

Podobną decyzję podjął prezes Disneya Robert Iger, który podkreślił, że rezygnacja z zasiadanie w radzie doradczej Trumpa to dla niego "kwestia zasad".

Decyzję Trumpa skrytykował również m.in. prezes banku Goldman Sachs, który w tym celu zdecydował się na napisanie pierwszego tweeta w swojej karierze.

Dzisiejsza decyzja będzie ciosem dla środowiska i dla pozycji Stanów Zjednoczonych w świecie

- napisał Lloyd Blankfein.

Tim Cook: Próbowałem przekonać Donalda Trumpa

Podobną opinię wyraził Mark Zuckerberg, który podkreślił, że wycofanie się z umowy klimatycznej z Paryża będzie miało niekorzystny wpływ na amerykańską gospodarkę i "narazi przyszłość naszych dzieci na szwank". Twórca Facebooka zaznaczył, że tylko wspólnie globalna społeczność może zatrzymać niekorzystne zmiany klimatyczne.

Głos w sprawie zabrał także Tim Cook. "Rozmawiałem z prezydentem Trumpem we wtorek i próbowałem przekonać go do tego, żeby Stan Zjednoczone nie wycofały się z umowy. Ale to nie wystarczyło" - napisał prezes Apple w liście do swoich pracowników.

W związku z decyzją prezydenta Donalda Trumpa serwis Weather Channel, którego właścicielem jest amerykański gigant IBM, postanowił uruchomić specjalną kampanię edukacyjną, która ma uświadomić Amerykanom, jak fatalne mogą być skutki wycofania się USA z umowy klimatycznej z Paryża.

Weather ChannelWeather Channel fot. Weather Channel

Porozumienie klimatyczne z Paryża zostało zawarte w 2015 r. przez ponad 190 państw. Celem układu jest redukcja emisji gazów cieplarnianych - pozwalająca na utrzymanie średniej temperatury na Ziemi na poziomie nie wyższym niż 2 stopnie Celsjusza ponad średnią temperaturę sprzed epoki przemysłowej.

Więcej o:
Komentarze (74)
Świat biznesu zszokowany decyzją Donalda Trumpa. Elon Musk nie będzie już pomagać prezydentowi
Zaloguj się
 • rafthetough

  Oceniono 33 razy 7

  lewaczki, człowiek odpowiada jedynie za mały % produkcji CO2. Chiny czy indie o żadnych ograniczeniach nie myślą. Więc żeby nie zabijac własnej gospodarki trzeba zrobić to samo co USA. Bardzo mądra decyzja!

 • Irx

  Oceniono 35 razy 7

  Już lewactwo pozbawione pieniędzy rozpoczęło jazgot.Gdzie Trump powiedział że USA będą zatruwały środowisko.Wyraźnie zaznaczył że USA będą stosować czysty węgiel co oznacza że będą ograniczać emisję spalin.
  Tu chodzi o to że inne kraje takie jak Niemcy czy Francja poprzenosiły swoje fabryki do krajów gdzie dalej zatruwają środowisko i to zatruwanie jest rozproszone na cały świat ,a Stany muszą ograniczać swoja produkcję produkując głównie u siebie ,pozwalając innym na dominację w rynkach zbytu

 • qawsedrftg

  Oceniono 39 razy 7

  Na kolana chamy, prezes Goldman Sachs pisze tweeta. To przebija nawet tweety Radka Sikorskiego. Miażdży.

 • bart5554

  Oceniono 18 razy 6

  Pani Merkel troska o ekologię....... (przepraszam, prawie się popłakałem ze wzruszenia):

  "Porozumienie paryskie jest potrzebne, by można było uratować świat, i nikt ani nic nas nie powstrzyma"

  (..) Te deklaracje mogą okazać się szkodliwe dla Polski. Już wcześniej Komisja Europejska podejmowała decyzje, które bardzo mocno uderzały w polską energetykę opartą na węglu. Przykładem może być tzw. Pakiet zimowy, w którym zostały zapisane eliminujące praktycznie energetykę opartą na węglu. Jeśli zapał Merkel przełoży się na naciski na Komisję Europejską, te normy mogą zostać jeszcze mocniej wyśrubowane, co dla Polski będzie oznaczać drastyczny wzrost cen prądu.

  wgospodarce.pl/informacje/37166-merkel-nikt-i-nic-nie-powstrzyma-niemiec-i-ich-sojusznikow-w-walce-ze-zmianami-klimatu

 • bart5554

  Oceniono 26 razy 6

  Jeżeli elity tak martwią się o klimat to co robią w sprawie smogu? Czy zimą znowy Polacy mieszkający w dużych miastach będą musieli uciekać przez dymem, który ich truje i zabija? Co UE robi w tej sprawie?

  I co UE robi w sprawie zatruwania powietrza przez linie lotnicze?

 • henryabor

  Oceniono 15 razy 5

  To jest bardzo dobra decyzja Trumpa! Ponieważ pokazała Światu i całej sforze nierozgarniętych politykierów z Brukseli, prawdziwą twarz Ameryki! Można jedynie dodać, że brukselscy politykierzy obudzili się z łapami po pachy w amerykańskim łajnie! Trumpa wielu próbowało odwieść od tej decyzji, jednak najwyraźniej Iwanka na to nie pozwoliła!

 • psychiatra_po

  Oceniono 5 razy 3

  Najgorzej ruszyć gó......

 • Corven Dallas

  Oceniono 2 razy 2

  Świat ma się ugotować bo 20 senatorom którzy aktywnie lobbowali na rzecz wycofania się USA z tej umowy biznesy które prowadzą (po za byciem senatorem) by padły..
  Proste?! Interes 20 senatorów usa jest ważniejszy od losów tej planety...

 • losiu4

  Oceniono 8 razy 2

  no, ci zainwestowali w "ekologiczne" fiubździu na pewno. Tyle władowanej forsy, tyle obietnic od lewusów i innych takich że manna z nieba poleci a tu figa...

  Pozdrawiam

  Losiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX