Obiecują darmowe wakacje w jednym z najsłynniejszych polskich hoteli. Prawdziwy właściciel ostrzega

Robert Kędzierski
Użytkownicy Facebooka mogą trafić na wpis, w którym są zachęcani do udziału w konkursie rzekomo organizowanym przez jeden z najbardziej znanych polskich hoteli. Sęk w tym, że jego właściciel nic o tym nie wie.

Cyberprzestępcy znów wzięli na cel użytkowników serwisu Facebook. Znalazł się na nim wpis informujący o konkursie organizowanym rzekomo przez Hotel Gołębiewski. Pięć osób miałoby mieć szansę wygrać bezpłatny tygodniowy pobyt .

Fałszywy konkurs na FacebookuFałszywy konkurs na Facebooku Fot. Facebook

Miałby on odbyć się w dowolnym terminie między 1 lipca a 31 sierpnia. Dodatkowo zwycięzcy mógłby zabrać ze sobą trzy osoby towarzyszące. By zdobyć tak cenne nagrody wystarczy jedynie "polubić" wpis i podać swoje imię. 

Tymczasem prawowity właściciel "Hotelu Gołębiewski" w Karpaczu ostrzegł na swoim profilu na Facebooku, że nie organizuje żadnego konkursu.

Informacja o konkursie pochodzi tak naprawdę od oszustów, którzy działają według znanego mechanizmu: najpierw umieszczają fałszywy wpis, by następnie opublikować równie fałszywą listę zwycięzców. Ofiary takiego przekrętu są przekonywane, że wygrały i nakłaniane do wypełnienia ankiety. Robiąc to, zapisują się jednak do płatnej usługi SMS Premium. Jej koszt może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

UE chce zmusić Facebooka do lepszej ochrony użytkowników

To właśnie tego typu fałszywe konkursy skłoniły władze Unii Europejskiej do stworzenia nowych przepisów. Są one obecnie w trakcie uchwalania, ale wiadomo już, że Facebook miałby mieć obowiązek usuwania fałszywych treści, w tym tego typu konkursów, pod groźbą kary. Ministerstwo Cyfryzacji również zapowiada zmianę w prawie telekomunikacyjnym. Konsument ma być wkrótce lepiej chroniony przed konsekwencjami nieświadomie zawieranych umów. 

Czytaj też: Trzy razy kupował telefon przez internet i trzy razy go oszukali

Niemiecki rząd z kolei chce karać serwisy społecznościowe za wpisy zawierające fałszywe newsy i mowę nienawiści. Jeśli propozycje zatwierdzi parlament Facebook czy Twitter wkrótce będą zmuszone usuwać takie treści, albo płacić do 50 mln euro kary.

Więcej o:
Komentarze (14)
Obiecują darmowe wakacje w jednym z najsłynniejszych polskich hoteli. Prawdziwy właściciel ostrzega
Zaloguj się
 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 2 razy 0

  Oby te przepisy przeszły, bo teraz nie można usunąć ani oszustów ani stron sprzedających podróbki perfum jako oryginały, ani konkursów-stron naciągaczy-ani stron niby użytkowników-trolli pisslamskich.

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 6 razy 0

  Trzeba być kretynem, żeby uwierzyć w darmowy pobyt w jakimkolwiek hotelu ** w szczycie sezonu turystycznego ** . Może w listopadzie by to przeszło...

 • metaxo

  Oceniono 10 razy 0

  Jedni obiecują wakacje, drudzy 500+, a i tak w końcu ciemny lud będzie musiał za to wszystko zapłacić.

 • aneczka-66

  Oceniono 6 razy 0

  Oszustwo na pis-wolskę. Jest chętnych jakieś 35 % Polaków. To co się dziwić, że łapią się na wszystkie inne metody oszustwa - na wnuczka, na policjanta, na tańszy prąd, telefon, itd, itd, itd.

 • kamster

  Oceniono 7 razy -1

  Taka wiadomość zawsze poprawia mi humor. Takie profile są bardzo pożyteczne i potrzebne. Dzięki nim można zrobić oficjalny rejestr idiotów i unikać tych ludzi w przyszłości lub wykorzystać ją w dowolnych celach np. werbowania taniej lub darmowej siły roboczej, członków piramid finansowych, sponsorów różnego rodzaju loterii.

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 13 razy -1

  Co za koszmar architektoniczny z tego hotelu. Dziwię się, że ktokolwiek chce tam przyjeżdżać. Choć z drugiej strony chyba jest on odzwierciedleniem marzeń Polaków o "luksusowym" wypoczynku w górach. Smutne.

 • lelontm2

  Oceniono 6 razy -2

  Dzięki za ostrzeżenie. Co prawda rozstrzygnięcie rzekomego konkursu odbyło się wczoraj ale nic to. Grunt, to być na bieżąco.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX