Apple pokazał właśnie zupełnie nowe urządzenie. Pierwszy raz od kilku lat

Apple nie zamierza biernie przyglądać się rynkowi inteligentnych głośników. Podczas konferencji WWDC 2017 firma zaprezentowała zupełnie nowe urządzenie - HomePod.

Na temat inteligentnego głośnika od Apple plotkowało się już od pewnego czasu. Trzeba jedna przyznać, że firmie udało się dochować tajemnicy i jego nazwę poznaliśmy dopiero podczas WWDC 2017.

HomePod jest pierwszym inteligentnym głośnikiem w ofercie Apple i odpowiedzią na urządzenia od Google (Home), Amazonu (Echo) czy Sonos (Play).

Sprzęt wykonano w bardzo minimalistycznym stylu, czego można było się po Apple spodziewać. Urządzenie ma 172 mm wysokości, 142 mm średnicy i waży 2,5 kg.

Nowy głośnik HomePodNowy głośnik HomePod fot. screen / Apple

HomePod został wyposażony w 7 głośników i subwoofer. Dzięki temu mamy otrzymać bardzo dobrą jakość dźwięku.

Urządzenie ma samodzielnie skanować otoczenie i zmieniać parametry dźwięku w zależności od swojego położenia. HomePod będzie regulować natężenie dźwięku z poszczególnych głośniczków, aby zapewnić optymalną jakość muzyki, bez niepotrzebnego pogłosu.

Nowy głośnik HomePodNowy głośnik HomePod fot. screen / Apple

Głośniki będzie można łączyć w pary uzyskując tym samym jeszcze lepsze doznania dźwiękowe. HomePod ma bezpośrednio współpracować z Apple Music.

Do obsługi głośnika potrzebny jest więc dość wydajny procesor. Apple zaprzęgło do pracy układ A8, ten sam, który umieszczono w iPhonie 6. Jest także Wi-Fi w standardzie 802.11ac do komunikacji z internetem i innymi urządzeniami.

Jest też domowy asystent

Muzyka to jednak nie wszystko. Podobnie jak u konkurentów, cała "magia" głośnika to właśnie inteligentny asystent.

Nowy głośnik HomePodNowy głośnik HomePod fot. screen / Apple

W HomePod znajdziemy 6 mikrofonów kierunkowych, które zbierają dźwięk z całego pomieszczenia. Apple obiecuje, że głośnik zrozumie mowę użytkownika nawet podczas odtwarzania muzyki.

Możliwości asystenta są podobne jak w Google Home czy Amazon Echo. Będziemy mogli zatem głosowo ustawić budzik, przypomnienie, odtworzyć wybraną piosenkę czy "porozmawiać" na wybrany temat.

Nowy głośnik HomePodNowy głośnik HomePod fot. screen / Apple

Apple uspokoiło także osoby obawiające się o swoją prywatność. Producent zapewnia, że głośnik nie będzie przesyłał danych na serwery póki jego właściciel nie wypowie frazy "Hey Siri".

HomePod ma kosztować 349 dolarów i będzie dostępny w USA, Wielkiej Brytanii i Australii w grudniu. Na pozostałych rynkach powinien pojawić się dopiero w przyszłym roku.

Nowy głośnik HomePodNowy głośnik HomePod fot. screen / Apple

Apple próbowało uzasadniać, że cena głośnika nie jest wcale wysoka. Być może faktycznie nie jest tak absurdalna jak w przypadku niektórych produktów firmy. To jednak prawie dwa razy więcej od konkurencyjnego Amazon Echo i trzy razy więcej od Google Home.

Użyteczność HomePod jest w Polsce nieco wątpliwa. Podobnie jak konkurencyjne produkty, głośnik od Apple nie obsługuje języka polskiego.