Koniec z roamingiem w Unii Europejskiej. Polacy będą mogli dzwonić bez limitu zza granicy

Robert Kędzierski
15 czerwca w UE znikają opłaty roamingowe. Polscy operatorzy stanęli na wysokości zadania - mają w ofertach taryfy umożliwiające nielimitowane rozmowy za granicą w ramach pakietu krajowego. W przypadku ofert na kartę lub u wirtualnych operatorów jest gorzej, ale i tak taniej.

Po wielu latach negocjacji i nacisków europejscy operatorzy telefonii znieśli opłaty za roaming. Oznacza to przede wszystkim niższe ceny wykonywania połączeń oraz brak opłat za ich odbieranie. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, dlatego wyjaśniamy, co zniesienie roamingu oznacza w praktyce.

Czy będzie taniej? 

Tak. I to dużo taniej. Ale nie dla wszystkich. Najważniejsza zmiana, to wprowadzenie przez większość operatorów nielimitowanych rozmów w Unii dla tych, którzy w ramach abonamentu mają nielimitowane rozmowy w kraju. 

Korzystający z ofert na kartę albo klienci operatorów wirtualnych nie będą mogli skorzystać z tak atrakcyjnych ofert. W najlepszym wypadku obejmą ich pakiety rozmów i niskie, pozbawione opłaty roamingowej, ceny za minutę rozmowy. 

Do tej pory operatorzy liczyli koszt połączenia wykonanego zza granicy dodając do podstawowej stawki za minutę opłatę roamingową. W praktyce rozmowa kosztowała więc ok 50-60 gr za minutę. Od 15 czerwca znika drugi składnik ceny. Koszt minuty rozmowy w roamingu jest taki sam jak koszt minuty w kraju. A ten wynosi od 16 do 49 groszy. Może się oczywiście różnić w poszczególnych ofertach. 

Korzystam z oferty bez limitu - czy mogę z niej skorzystać poza Polską?

Tak. U większości dużych operatorów, w ramach abonamentu. Szczegóły są jednak zależne od posiadanej taryfy. 

Mam pakiet minut - czy mogę z niego korzystać za granicą?

To zależy od taryfy. Posiadanie pakietu minut - 30, 50, 100 etc. nie oznacza, że automatycznie można rozmawiać zza granicy bez dodatkowych kosztów. Rozmowy w kraju to jedno, a za granicą to drugie - nie są rozliczane z tego samego pakietu. A zatem jeśli ktoś płaci w kraju np. 49 zł za 200 minut rozmów w dowolnej polskiej sieci, to wykonując połączenia za granicą dopłaci. Ile? Kwotę wskazaną w taryfie - np. 29 groszy za minutę.

Czy odbieranie rozmów za granicą jest bezpłatne?

Tak, ale obowiązują limity minut. Do tej pory operatorzy naliczali opłatę za odebrane połączenie - np. 5 groszy za minutę. Teraz ta opłata znika, ale tylko do określonej w umowie ilości minut - 100, 200 czy 300. Po przekroczeniu tego limitu operator będzie naliczał wskazaną w taryfie opłatę - zazwyczaj to kilka groszy. 

Najwięksi operatorzy oferuję unijne pakiety bez limitu

Od 15 czerwca koszty roamingu dla sporej części Polaków korzystających z ofert abonamentowych przestaną w ogóle istnieć. Wszystko dzięki operatorom, którzy zdecydowali się wprowadzić zasadę "Roam Like At Home" - czyli nielimitowane rozmowy w Unii w ramach pakietu rozmów krajowych. Różnice widać natomiast w cenie transmisji danych. Oferty operatorów wirtualnych oraz "na kartę" są tańsze, ale z pewnością nie tak korzystne jak w przypadku regularnego abonamentu.

Orange logoOrange logo Orange logo

Orange. Klienci, którzy obecnie korzystają z ofert nielimitowanych rozmów do wszystkich polskich sieci otrzymują takie same warunki w Unii. W ramach "polskiego" abonamentu konsument może dzwonić zza granicy bez limitu. To samo dotyczy wiadomości SMS. 

Korzystający z oferty na kartę zapłacą 29 gr/min. Cena wiadomości SMS waha się od 15 do 20 gr. MMS kosztuje od 20 do 40 gr. C

Internet. Orange oferuje klientom pakiety zależne od wysokości abonamentu - 1 GB czy 4 GB w Unii. Co istotne, po przekroczeniu limitu znacząco spada koszt transmisji - wynosi on teraz 0,04 zł za MB. Do tej pory było to 19 gr. Cennikowy koszt transmisji danych to 0,10 zł/1 MB. 

T-MobileT-Mobile fot. shutterstock

T-Mobile. Podobnie jak w przypadku Orange korzystający z ofert "bez limitu" w ramach abonamentu mogą liczyć na takie same warunki w Unii. W przypadku internetu jego wysokość zależy od abonamentu i wynosi od 1,55 do 4,1 GB. 

Użytkownicy ofert na kartę czy "mix" zapłacą 29 groszy za minutę połączenia, 9 groszy za wiadomość SMS i tyle samo za 1 MB danych. Odbieranie połączeń jest darmowe. 

Logo PLAYLogo PLAY PLAY logo

Play. Oferta tego operatora jest niezwykle zróżnicowana - klienci mogą wybierać ze 183 planów taryfowych. Dlatego po szczegóły najlepiej zwrócić się do konsultanta. Najważniejsze jednak, że i ten operator oferuje w niektórych taryfach możliwość nielimitowanych rozmów w UE. Wysokość pakietu internetowego również jest zróżnicowana - po przekroczeniu limitu również i ten operator nalicza 4 gr za 1 MB. 

Klienci nie korzystający z abonamentu zapłacą 29 groszy za minutę, 9 groszy za SMS i 9 groszy za 1 MB internetu. Operator oferuje jednak jeszcze niższe ceny w przypadku niektórych taryf - od 2 do 4 groszy za 1 MB. 

Plus i Plush (abonament) Polski operator również oferuje klientom posiadającym nielimitowane pakiety rozmów rozszerzenie ich na UE. W przypadku pozostałych ofert nalicza opłaty według stawek krajowych. Wszyscy klienci, niezależnie od rodzaju oferty, zapłacą 29 groszy za minutę połączenia. 

Korzystający z ofert "na kartę" (w Plusie i Plushu) zapłacą 29 groszy za minutę rozmowy, 19 groszy za SMS i 19 groszy za 1 MB danych. Odbieranie połączeń jest bezpłatne ale objęte limitem - 300 minut rocznie. 

Polscy operatorzy stanęli na wysokości zadania - mają w swoich taryfach oferty, które umożliwiają rozmowy w roamingu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Konsumenci powinni być zadowoleni, bo jednocześnie ceny pakietów "na kartę" obejmujące nielimitowane rozmowy, SMS-y i pakiet internetu są bardzo niskie - wynoszą od 19 do 29 zł. 

Więcej o:
Komentarze (17)
Koniec z roamingiem w Unii Europejskiej. Polacy będą mogli dzwonić bez limitu zza granicy
Zaloguj się
 • tygrysio_misio

  0

  Czytam to tu i tam, że roaming nie jest w nieskończoność, bo chroni się lokalny rynek, ale nigdzie nie jest napisane ile można siedzieć poza Polską na roamingu.

 • ogniesteoczy

  0

  Play... na 186 taryf nielimitowany roaming jest w 0 a redakcja konie Walle :)
  .play.pl/resources/pdf/2017/Ceny-w-roamingu-miedzynarodowym_2017.pdf

 • info0

  Oceniono 4 razy 0

  Ludzie rozdzielajce rozmowy w Unii. Nie wciskajcie ludziom kitu. Nielimitowane rozmowy tyczą tylko połączeń z xxx kraju do Polski na POLSKI numer telefonu.
  Dzwonienie z polskiej komórki na telefony niemieckich pizzerii czy restauracji, hoteli będąc w Niemczech niesie ze sobą nadal opłaty. Polecam też poczytać regulaminy i cenniki operatorów zanim ktoś wybuli 500+ na rachunek...

 • chateau

  Oceniono 12 razy 0

  Precz z roamingiem, ale niech każdy kraj ma prawo niepodporządkowania się decyzjom Komisji Europejskiej.
  Niech żyje wspólny rynek ale tak, żebyśmy tylko my korzystali.

  Coś za coś. Albo chcemy razem, albo nie. Tertium non datur.

 • zbanowany-za-prawde

  Oceniono 5 razy -1

  pomijam dywagacje na temat opłat (własnie czytałem że Viking daje jakies sensowne znizki), to nie jestem przekonany do tytułu

  jak macie watpliwości to radze uzywać zwrotów, co do kórych jest pewne, że sa poprawne

  z poradni językowej:

  Ma Pan rację, że istnieje w polszczyźnie pewna asymetria. Jedziemy za granicę (nie do zagranicy), ale wracamy z zagranicy (nie zza granicy). Wygląda to tak, jakbyśmy wyjeżdżali nie wiadomo dokąd, przekraczając granicę, a wracali z określonego miejsca, mianowicie z zagranicy.
  Konstrukcja, o którą się Pan upomina, mianowicie zza granicy, wydaje się odpowiednia w sytuacjach, gdy chodzi o samą linię graniczną, a nie o to, co się znajduje za nią (np. turyści zza wschodniej granicy). Zazwyczaj jednak mamy na myśli przyjazdy z obych krajów i wówczas używamy wyrażenia z zagranicy, dziesięciokrotnie rzadziej zaś zza granicy. Pewnie dlatego to rzadsze wyrażenie, gdy używane jest w tym właśnie znaczeniu, uchodzi za niepoprawne.

 • Katarzyna Kowalska

  Oceniono 3 razy -1

  To nieprawda. Mam cztery numery w T-mobile, konto firmowe, wszystkie abonamenty bez limitu na połączenia, smsy i mmsy, internet 4 - 8 GB, a w roamingu przy najdroższym abonamencie 99 zł limit na minuty w obie strony i 1000 MB. W abonamencie za 79 zł wszystko, jak było dotąd, czyli kazda min wych. 0,29 zł, przych. O,05 zł, SMS, MMS i każdy MB płatny (tu różnica, niższa cena). Także proszę nie wciskać kitu takimi newsami, a zerknąć w cenniki przed napisaniem podobnych bzdur!

 • patrze_na_was_z_gory

  Oceniono 3 razy -1

  Jakby przetrzebac to bydlo operatorskie i zagrozic 500 milionowa kara to by wszystko dzialalo jak nalezy. A tak?

 • Oceniono 5 razy -1

  300 minut rocznie na odbieranie połączeń hm nie pamiętam żebym miał takie coś w Polsce, coś te limity nie pasują mi do tego co mam w kraju, nie dla doładowania masakra, tylko w Polsce wiedzą jak zarobić, mam nadzieję że skarga pójdzie do KE i zaczną zachowywać się poważnie limity ceny co to wszystko jest. Jak zawsze żenada tylko w Polsce

 • jhbsk

  Oceniono 4 razy -2

  A za rozmowy zagraniczne (na przykład do Czech) dalej jak za zboże.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX