Jacek Kurski ma dość piratów. Szuka firmy, która będzie tropić programy TVP w internecie

Daniel Maikowski
TVP chce walczyć z nielegalnym rozpowszechnianiem jej audycji w sieci. Pomoże jej w tym zewnętrzna firma wyłoniona w przetargu.

Telewizja Polska szuka firmy, która zajmie się tropieniem nielegalnego udostępniania w internecie  produkcji, do których prawa posiada publiczny nadawca - wynika z informacji serwisu Wirtualnemedia.pl. Zwycięzca przetargu ma zostać wyłoniony 19 czerwca.

Do zadań takiej firmy będzie należeć m.in.:

  • wyszukiwanie i zgłaszanie do usunięcia linków w wynikach wyszukiwarki Google;
  • wyszukiwanie i zgłaszanie do usunięcia plików w serwisie Chomikuj.pl;
  • wyszukiwanie i zgłaszanie do usunięcia nielegalnie rozpowszechnianych audycji TVP na innych polskojęzycznych serwisach hostingu plików;
  • monitorowanie audycji TVP zamieszczanych na YouTubie poza oficjalnym kanałem TVP;
  • podejmowanie działań mających na celu zaprzestrzawie naruszeń przez internetowe serwisy TV, które nielegalnie udostępniają sygnał kanałów TVP.


Pomysł TVP nie jest szczególnie zaskakujący. Podobne działania już od wielu lat podejmują inni nadawcy telewizyjny - zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Walka z nielegalnym udostępnianiem programu telewizyjnych w sieci przypomina jednak walkę z mityczną hydrą. Na miejscu jednego usuniętego filmu z serwisu YouTube, pojawia się zazwyczaj 10 kolejnych - w innych serwisach hostingowych.

Serwis VOD.tvp.plSerwis VOD.tvp.pl fot. VOD.tvp.pl

TVP stawia na VOD

Działania podjęte przez TVP są związane z uruchomieniem nowej wersji serwisu VOD.tvp.pl, który ma być kluczowym kanałem udostępniania programów TVP w sieci.

W ubiegłym roku prezes Jacek Kurski zapowiadał, że ma ambicje, aby stworzyć serwis, który docelowo konkurowałby z największymi platformami VOD - łącznie z Netfliksem.

Sposobem na wzmocnienie pozycji  serwisu miało być również usunięcie wszystkich produkcji Telewizji Polskiej z YouTube'a. Obecnie na youtubowym kanale TVP VOD  można znaleźć jedynie zwiastuny i krótkie fragmenty programów TVP.

Nowa wersja platformy VOD.tvp.pl wystartowała kilka tygodni temu. Odświeżono szatę graficzną serwisu i mocno rozbudowano ofertę. Widzowie otrzymali m.in. dostęp do archiwalnych produkcji, takich jak "Alternatywy 4", "07 zgłoś się" czy "Siedem Życzeń".

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o: