W Polsce jest dwa razy taniej niż w Niemczech i prawie trzy razy taniej niż w Danii. Przeczuwaliśmy to wcześniej, ale teraz są dowody [PIENIĄDZE]

Rafał Hirsch
Na Zachodzie więcej zarabiają, ale ceny w sklepach też mają wyższe. Według danych z Eurostatu w Unii Europejskiej taniej niż w Polsce jest tylko w Rumunii i Bułgarii. ZA ten stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim nasze wyjątkowo niskie ceny żywności.

Eurostat zebrał dane o cenach wszystkich podstawowych towarów we wszystkich krajach Unii  Europejskiej. Zbadał ceny ponad 2400 produktów i usług. Z tych danych wyciągnął ogólnounijną średnią i oznaczył ją poziomem „100”. Następnie powyciągał takie same średnie, ale dotyczące każdego z państw osobno. W ten sposób powstała taka mapa:

embed

Średnia dla całej UE to 100, średnia dla Polski to 53. 53 to niemalże dwa razy mniej niż 100, więc można powiedzieć, że generalnie poziom cen w Polsce jest prawie dwa razy niższy od średniego poziomu cen w Unii Europejskiej. 

Niemcy są minimalnie powyżej średniej unijnej - na poziomie 104. To oznacza, że średni poziom cen u naszych zachodnich sąsiadów jest o 96 procent wyższy niż u nas. Czyli zaokrąglając, jest tam dwa razy drożej, jeśli uwzględni się wydatki na wszystkie ważne rzeczy (Eurostat wyróżnia takiej kategorie jak żywność, napoje, alkohol, papierosy, ubrania, samochody, rowery, motocykle, przeróżny sprzęt elektroniczny, hotele i restauracje). 

Co ciekawe z danych wynika, że minimalnie wyższy poziom cen od naszego ma nawet Czarnogóra. Taniej niż w Polsce jest w Rumunii, Bułgarii, a poza Unią także w Serbii, Bośni, Albanii i absolutnie najtańszej w zestawieniu Macedonii. Z kolei jeszcze drożej niż w Niemczech jest w Austrii, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Luksemburgu, Irlandii i Danii. 

Jak widać z punktu widzenia całej Unii w Niemczech wcale nie jest aż tak strasznie drogo. Dania na poziomie 139 jest o 34 procent droższa niż Niemcy i aż o 162 procent droższa od Polski. 

Eurostat podał też najdroższe i najtańsze kraje w poszczególnych kategoriach. Okazuje się, że mamy najtańszy w całej Unii sprzęt elektroniczny i najtańszą w Unii żywność (chociaż tu dzielimy ten tytuł razem z Rumunią). Jesteśmy trzecim najtańszym krajem jeśli chodzi o alkohol i papierosy – taniej jest tylko na Węgrzech i w Bułgarii. Trzecie miejsce zajmujemy też w kategorii transportowej. Tańsze samochody i rowery są tylko w Czechach  i Słowacji. 

Jeśli chodzi o restauracje i hotele to jesteśmy na szóstym miejscu (taniej jest w Bułgarii, Rumunii, Czechach, na Węgrzech i na Litwie). W przypadku cen ubrań jesteśmy na czwartym miejscu za Bułgarią, Węgrami i Wielką Brytanią. 

Najdroższa w Europie Dania ma najdroższe jedzenie i napoje, najdroższy sprzęt elektroniczny i najdroższy sprzęt transportowy, a także najdroższe hotele i restauracje. Ubrania droższe niż w Danii są tylko w Szwecji. Z kolei alkohol i papierosy najdroższe są w Irlandii i Wielkiej Brytanii. 

A w Unii i tak nie jest aż tak bardzo drogo. Jeszcze wyższy poziom cen niż w Danii mają w Norwegii, Islandii i w Szwajcarii. Szwajcaria jest dokładnie 3 razy droższa od Polski i aż o 55 procent droższa od Niemiec. 

Eurostat w swoich badaniach wykorzystał ceny z 2016 roku.

Więcej o: