To jeden z największych wycieków danych w historii. Niemal 200 mln osób poszkodowanych

Daniel Maikowski
Dane osobowe niemal 200 mln amerykańskich obywateli zostały przez przypadek ujawnione przez firmę marketingową działającą na zlecenie Komitetu Krajowego Partii Republikańskiej.

Doszło do wycieku 1,1 terabajta danych zawierających adresy, daty urodzin, numery telefonów oraz informacje o poglądach politycznych prawie 62 procent amerykańskiej populacji. Dokumenty te były dostępne publicznie w chmurze Amazon Web Services w formie arkuszy kalkulacyjnych i mógł do nich dotrzeć każdy internauta na świecie.

Na trop gigantycznego wycieku jako pierwszy natrafił Chris Vickery, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa w firmie UpGuard, Serwer, na którym przechowywane były dane, należy do firmy Deep Root Analytics, pracującej na zlecenie Komitetu Krajowego Partii Republikańskiej. Nie wiadomo jak długo dokumenty były publicznie dostępne.

Bierzemy pełną odpowiedzialność za tę sytuację. Z informacji, które zebraliśmy do tej pory wynika, że nasze systemy nie zostały zhakowane.

- mówi Alex Lundry, założyciel Deep Root Analytics w rozmowie z serwisem Gizmodo.

Przykładowy arkusz z ujawnionymi danymiPrzykładowy arkusz z ujawnionymi danymi fot. UpGuard

Z informacji UpGuard wynika z kolei, że dokumenty, które firma Deep Root Analytics opublikowała w niezabezpieczonej chmurze, były po raz ostatni aktualizowane w styczniu br., tuż po prezydenckiej inauguracji Donalda Trumpa.

Pracownicy Deep Root Analytics gromadzili dane na temat amerykańskich wyborców z różnych źródeł m.in. od komitetów zbierających fundusze dla Partii Republikańskiej.

Dokumenty zawierały nie tylko dane osobowe wyborców, ale również informacje na temat ich poglądów politycznych, wyznawanej religii, a nawet stosunków do takich tematów jak broń palna, aborcja czy badania nad komórkami macierzystymi.

Fakt, że tak gigantyczna baza danych mogła zostać stworzona i przechowywana online bez nawet najprostszych zabezpieczeń, jest bardzo niepokojący

- podkreśla Dan O'Sullivan z firmy UpGuard

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]