Wirus WannaCry wyłączył 55 fotoradarów i kamer robiących zdjęcie jadącym na czerwonym świetle

Robert Kędzierski
WannaCry, jeden z najgroźniejszych robaków odkrytych w ostatnich latach, zaatakował kamery rejestrujące wykroczenia kierowców. Skończyło się na 55 urządzeniach. Mogło być jednak znacznie gorzej. 

Jak donosi australijskie radio 3aw nieostrożność jednego z pracowników obsługujących system kamer monitorujących zachowanie kierowców zakończyła się sporymi kłopotami. W wyniku użycia zainfekowanego napędu USB sieć firmy została zaatakowana przez WannaCry. To jeden z najgroźniejszych wykrytych w ostatnich latach robaków. Rozprzestrzenia się błyskawicznie na wszystkie urządzenia dostępne w danej sieci i szyfruje dyski żądając w zamian okupu. Skuteczność zawdzięcza swojemu rodowodowi - oparto go o skrypt wykradziony z amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA

Złośliwy kod doprowadził do zainfekowania 55 komputerów obsługujących kamery w fotoradarach oraz robiących zdjęcia kierowcom przejeżdżającym na czerwonym świetle. Na szczęście centralna część systemu nie działa na oprogramowaniu Windows, a zatem nie została zainfekowana. Szkody zostały więc ograniczone tylko do fragmentu zasobów. Firma odpowiedzialna za serwisowanie fotoradarów zapewnia, że zdjęcia, które zostały wykonane w okresie infekcji będą odzyskane. Kierowcy nie mają więc co liczyć na pobłażanie.  

O tym, że WannaCry wciąż może zaszkodzić przekonała się kilka dni temu Honda. Jak wyjaśnia Softpedia dwa dni temu japoński producent aut musiał wstrzymać produkcję na 24 godziny. Powodem decyzji było zainfekowanie komputerów WannaCry. 
Czytaj też: Najgroźniejszy wirus świata ostatniej dekady powstrzymał... przypadek.

Skuteczność ransomware odczuł też właściciel jednej z południowokoreańskich firm hostingowych. Wirus o nazwie Erebus zablokował 150 serwerów wraz ze wszystkimi danymi należącymi do klientów firmy. Mimo dramatycznego apelu ze strony jej prezesa o obniżenie okupu przestępcy pozostali nieugięci. Aby odzyskać dane firma Nayana została wystawiona na sprzedaż za równowartości 226 BTC. W międzyczasie z hakerami ustalono kwotę okupu na nieco niższy poziom 397,6 BTC (nieco ponad 1 mln dol.).

Więcej o:
Komentarze (18)
Wirus WannaCry wyłączył 55 fotoradarów i kamer robiących zdjęcie jadącym na czerwonym świetle
Zaloguj się
 • s-ad

  Oceniono 10 razy 6

  dobry wirus dobry

 • josemari

  Oceniono 8 razy 4

  polać temu wirusu!

 • student_zebrak

  Oceniono 4 razy 4

  Uprzejmie donosze, ze rzecz sie ma w stanie Wiktoria, zwana pieszczotliwie Meksykiem.
  NPW nie ma z tym nic wspolnego.

 • pijaki

  0

  397,6 BTC jest mniejsze niż 226 BTC? Jakaś dziwna matematyka

 • wiley123

  Oceniono 4 razy 0

  dajecie zdjęcie polskiego fotoradaru, a piszecie o Australii. WTF. Dymacie ludzi bez mydła.

 • tata60

  Oceniono 8 razy 0

  A na rondzie w Jabłonnej na obwodnicy w soboty rano zielone światło w kierunku Warszawy świeco się 3 - 4 sekundy , a potem gwałtownie zapala żółte i jeszcze szybkiej czerwone. Nie przeskakujcie, bo Was załapie.

 • ezo-mir

  Oceniono 7 razy -1

  W samym Brisbane jest ze 100 fotoradarów:
  www.google.com/maps/d/viewer?mid=1KO5byT1dvAbg-wBx8IeAEA7KC2Y&msa=0&ll=-27.45636802412589%2C153.09866581445317&z=12
  Inna spawa że wątpię by Australijczycy mieli coś przeciwko urządzeniom które sprawiają że są bezpieczniejsi na drogach i ulichach.

 • felucjan

  Oceniono 1 raz -1

  "Na szczęście centralna część systemu nie działa na oprogramowaniu Windows, a zatem nie została zainfekowana."

  Rozwiązanie problemu znajduje się w artykule. Putin już w 2012 kazał całej rosyjskiej machinie urzędniczej przesiąść się na Linuxa. Wiedział co robi, a właściwie co robią jego ludzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX