"Prawie Tesla" z Polski wyjedzie na drogi. Jest decyzja pozwalająca na testy Arrinery

Robert Kędzierski
Wkrótce rozpoczną się drogowe testy polskiego auta. Arrinera Hussarya musi sprawdzić kilka układów. Do wprowadzeniu pojazdu do sprzedaży wciąż długa droga.

Arrinera Hussarya 33, polski samochód , otrzymał oficjalne pozwolenie na poruszanie się po drogach publicznych. Oznacza to, że producent może przeprowadzić testy niezbędne do wprowadzenia samochodu do sprzedaży.

Do sprawdzenia są m.in. układy sterujące elektroniką - np. dużymi wyświetlaczami w kabinie oraz systemem MobileEye, który pozwala wykryć  pieszych, rowerzystów, znaków oraz przeszkód. Przetestować należy też aktywną aerodynamiką. Składa się z pięciu sekcji, którymi można wpływać na siłę docisku pojazdu do drogi. 

Czytaj też: Jak będzie wyglądał polski samochód elektryczny?

Nadwozie samochodu wykonano z włókien węglowych i kevlaru. Husarya 33 wyposażona jest w silnik spalinowy V8 produkowany przez General Motors. Jego moc, w zależności od wariantu, waha się od 460 do 650 KM. 

33 wywodzi się ze sportowego modelu GT, którego sprzedaż rozpoczęto w styczniu. Wyścigowy samochód, który nie będzie dopuszczony do ruchu po drogach publicznych, kosztuje 229 tys. dol. Kupujący musi wydać jeszcze 65 tys. na pakiet części. 

Hussaryę 33 zaprezentowano na Motor Show Poznań 2017. Historia pojazdu sięga jednak roku 2008. Pierwszą wersję prototypu zaprezentowano w roku 2011. W 2014 roku Arrinera Automotive S.A., informowała, że rozpoczęła fazę testów ramy jezdnej i nadwozia pierwszego, polskiego supersamochodu. Istnieje szansa, że "polska Tesla" w końcu pojawi się w regularnej sprzedaży. 

Więcej o:
Komentarze (31)
"Prawie Tesla" z Polski wyjedzie na drogi. Jest decyzja pozwalająca na testy Arrinery
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 7 razy 1

  to nie będzie się nazywał 'Lech' !?
  jakieś przeoczenie ...

  chociaż nie...czekaj.. mogłoby się kojarzyć z innym elektrykiem ...

 • sselrats

  Oceniono 4 razy 0

  Co te chore sny maja wspolnego z Tesla?

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 2 razy 0

  To będzie ten milion elektryków dla elbanowskich z 500+? I to będą elektryki przerobione z V8? Hmmm-nowatorska technologia. Czy inflacja tak skoczy, że elbanowskie-bo przecież nie tylko już pisslamskie misiewicze- będą tyle zarabiać oraz miliony innych Polaków aby sobie mogli za zwykłą pracę na etacie takie autko mogli kupić, żeby się ze swoich paliwożernych diesli i starych złomów mogli przesiąść w trosce o jazdę bez spalin i smogu?

 • winter_solstice

  Oceniono 8 razy 0

  Panie Kedzierski,
  Tesla nie kupuje silników spalinowych od GM.

  To taka polska Tesla, jak Pan jesteś polski Musk.

 • domin45670

  0

  Elektryczny V8... ech, Misiewicze dziennikarstwa.

 • heliheli

  Oceniono 2 razy 0

  nic tylko podziw dla tych paru Januszow ktorzy ten projekt ambergold hu/jsrajla promuja od dluzszego czasu ... auta nie ma i nie bedzie ale pewnie i tak spora grupa lemingo-leszczy da sie zlapac i wplaci zaliczki zeby Janusze mieli na wyjazd na kajmany ...

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 2 razy 0

  Elektryczny to ten pojazd nie jest. No może częściowo elektroniczny bo nafaszerowany elektroniką wspomagającą mechanizm różnicowy i skrzynię biegów oraz poprawiającą bezpieczeństwo jazdy.

 • djkynek

  Oceniono 2 razy 0

  ...pozwala wykryć pieszych, rowerzystów, znaków oraz przeszkód i kiszonych ogórków, a może znaki i przeszkody???? co za pozimo polszczyzny, dno i 3 metry mułu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX