Michelin zaprezentował oponę przyszłości. Do produkcji wykorzysta... śmieci

Firma Michelin zaprezentowała prototypową oponę Vision, który charakteryzuje się dość niezwykłymi właściwościami. Tak może wyglądać podstawowy element samochodu przyszłości.

Tegoroczny światowy szczyt na rzecz zrównoważonej mobilności Movin’On w Kanadzie nie mógł odbyć się bez ciekawego konceptu największego producenta opon w Europie i jednego z największych na świecie.

Francuska firma Michelin zaprezentowała swoją wizję opony przyszłości. Projekt nazwany "Vision" to opona wyprodukowana w technologii druku 3D. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł samodzielnie określić jej parametry.

Za materiał do produkcji opony przyszłości mają posłużyć wszelkiego rodzaju odpady biodegradowalne po recyklingu. Producent za przykład podaje papier, plastik, puszki, zużyte części elektroniczne i resztki żywnościowe.

Michelin VisionMichelin Vision fot. Michelin

Co istotne, prototypowa opona Michelin w ogóle nie wymaga pompowania. Zawdzięcza to swojej pęcherzykowej konstrukcji.

Kolejną bardzo ważną cechą Vision jest możliwość jej szybkiego odnowienia. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zużycia będzie można zwyczajnie dodrukować w serwisie bieżnik opony.

 

Technologia pozwoli także na dostosowanie właściwości jednej opony do różnych pór roku.

W nowoczesnej wizji nie mogło zabraknąć oczywiście także połączenia ze smartfonem. Dzięki sensorom umieszczonym wewnątrz koła, wszelkie parametry opony Vision mają być dostępne w aplikacji mobilnej.

Francuska firma już zapowiedziała, że zamierza wprowadzić projekt w życie. Opony Vision mają trafić do seryjnej produkcji, na razie nie wiadomo jednak kiedy.

Więcej o: