Świetny telewizor dla graczy, wielbicieli sportu i nie tylko. Samsung QLED Q7C [RECENZJA]

Daniel Maikowski
Ekrany QLED to obecnie najdroższe telewizory w ofercie Samsunga. Czy cena przekłada się jednak na jakość? Postanowiliśmy to sprawdzić.

QLED to nowa rodzina telewizorów Samsunga, która stanowi kolejny etap rozwoju technologii kropki kwantowej (Quantum Dot). Kropki kwantowe to kryształy o średnicy kilkadziesiąt tysięcy razy mniejszej niż średnica ludzkiego włosa, które mają szczególną właściwość – potrafią emitować światło o niezwykle czystej i naturalnej barwie.

Dzięki zastosowaniu kropek kwantowych, panel QLED może świecić światłem niebieskim, które jest znacznie bardziej intensywne od światła białego. W rezultacie, telewizor może zaoferować nam bardziej nasycone i żywe kolory niż w przypadku tradycyjnych matryc LCD - niezależnie od poziomu jasności. 

Warto jednak pamiętać, QLED nie stanowi zupełnie nowej technologii generowania obrazu. To raczej kolejny etap rozwoju technologii LCD.

Czy ekran QLED rzeczywiście oferuje nam prawdziwą ucztę kolorów? Miałem okazję przekonać się o tym testując jeden z tegorocznych telewizorów Samsunga, a konkretnie zakrzywiony model QLED UE55QC7.

Samsung QLED TVSamsung QLED TV fot. Daniel Maikowski

Wygląd i montaż urządzenia

W kampanii promującej telewizory QLED Samsung podkreślał znaczenie designu tych urządzeń. Zdaniem Koreańczyków telewizor AD 2017 powinien być małym dziełem sztuki, który doskonale prezentuje się z każdej strony. I nie były to słowa na wyrost.

55-calowy QLED Q7C to zdecydowanie najładniejszy telewizor, jaki miałem okazję testować w ostatnim czasie. Wszystko znajduje się tu na swoim miejscu – począwszy od solidnej nóżki, przez minimalistyczną ramkę wokół ekranu i bardzo stylowy tylny panel, a skończywszy na genialnym rozwiązaniu w postaci One Connect.

No właśnie – One Connect. Na tylnym panelu telewizora QLED próżno szukać wejść HDMI, USB czy audio. Wszystkie zostały ukryte w niewielkim pudełku, które możemy umieścić np. w szufladzie pod telewizorem, co pomoże w rozwiązaniu problemów z plątaniną kabli. Z telewizora wychodzi jedynie kabel zasilający oraz smukły (ok. 0,7 cm) przewód, który służy do połączenia ze skrzynką One Connect. 

Takie rozwiązanie ma jednak również pewne wady. Po pierwsze, jeśli będziemy chcieli podłączyć do telewizora pamięć USB, to musimy zapewnić sobie w miarę łatwy dostęp do skrzynki One Connect. Po drugie, One Connect wymaga własnego źródła zasilania.

Równie dobrze jak sam telewizor prezentuje się pilot Smart Control - kolejny element, w którym Samsung stawia na minimalizm. Minimalizm, który nie wszystkim przypadnie do gustu. Wykonany z aluminium kontroler posiada zaledwie kilka przycisków. Osobiście nie miałem problem z faktem, że na pilocie zabrakło klawiatury numerycznej, ale zdaję sobie sprawę, że bardziej tradycyjni użytkownicy mogą mieć z tym problem. 

Co ciekawe, pilot można sparować z innymi urządzeniami, z których korzystamy. Mi udało się go połączyć z dekoderem Horizon od UPC oraz amplitunerem Denon.

Telewizory QLED można również łatwo zamontować na ścianie – dzięki technologii No Gap. Niestety warunki domowe nie pozwoliły mi na skorzystanie z tego rozwiązania.

Pilot Smart ControlPilot Smart Control fot. Daniel Maikowski

Ekran i jakość obrazu

QLED Q7C został wyposażony w 10-bitowy panel o rozdzielczości 3840 x 2160 (4K) z odświeżaniem matrycy 120 Hz. Ekran jest w stanie wyświetlić ponad miliard kolorów. W ofercie dostępne są trzy przekątne ekranu - 49”, 55” oraz 65”.

Telewizor jest w pełni kompatybilny ze standardem Ultra HD, co potwierdza certyfikat organizacji UHD Alliance. Nie zabrakło również wsparcia dla technologii HDR, która tym razem ma nam zaoferować jasność na poziomie 1500 nitów.

Tyle jeśli chodzi o teorię, a jak obraz prezentuje się w praktyce? Q7C oferuje znakomite odwzorowanie kolorów i wysoką jasność matrycy. Również we wspomnianym trybie HDR, co nie było takie oczywiste w przypadku ubiegłorocznych modeli SUHD. 

Zastosowanie technologii Quantum Dot pozwoliło na uzyskanie solidnej jednolitej czerni oraz wysokiego kontrastu. Nie jest to czerń na poziomie tej generowanej przez OLED-y (które dzięki braku podświetlenia są pod tym względem niedoścignionym wzorem), ale w kategorii telewizorów LCD ekrany QLED są dzisiaj absolutną ekstraklasą.

Samsung QLED TVSamsung QLED TV fot. Daniel Maikowski

Q7C powinien również przypaść do gustu wielbicielom sportu oraz graczom. Ci pierwsi mogą liczyć na bardzo dobre odwzorowanie ruchu, dzięki matrycy z odświeżaniem 120 Hz. Obejrzałem na tym telewizorze kilka spotkań Euro U21 oraz Pucharu Konfederacji i mogę potwierdzić, że piłka nożna prezentuje się na nim świetnie.

Jeśli zaś chodzi o graczy, to z pewnością ucieszy ich bardzo niski input lag na poziomie 24 ms, a w przypadku konsol Xbox One S i PS4 Pro (z 4K i HDR) nawet 20 ms. Nie mogę natomiast zrozumieć, dlaczego „tryb gra” został przeniesiony w menu telewizora z ustawień obrazu do ustawień ogólnych. To całkowicie nielogiczne rozwiązanie. 

A jeśli o menu ustawień mowa, to warto podkreślić, że QLED Q7C posiada szerokie możliwości kalibracyjne. I warto z nich skorzystać. Powiem więcej, kalibracja obrazu nie jest tu zalecana, ale wręcz obowiązkowa. Telewizor posiada cztery gotowe tryby ustawień obrazu (standard, dynamiczny, naturalny, film), ale można z niego wycisnąć zdecydowanie więcej.

W pierwszej kolejności zalecałbym wyłączenie funkcji „Czysty obraz cyfrowy”, gdyż pozbawia ona wyświetlany obraz detali. Warto pochylić się również nad upłynniaczem obrazu, czyli funkcją Motion Plus i zmniejszyć nieco suwak „redukcja drgań”. W innym wypadku wszystkie oglądane przez nas filmy będą przypominać Teatr Telewizji.

Samsung QLED TVSamsung QLED TV fot. Daniel Maikowski

Smart TV i inne funkcje 

Jeszcze kilka lat temu obcowanie z funkcjami Smart TV w telewizorach Samsunga było przyjemnością porównywalną do zjedzenia w worka z gwoździami. Na szczęście od tamtej pory wiele się zmieniło, a Samsung postawił na system Tizen. 

Nowy Tizen jest jeszcze ładniejszy, jeszcze szybszy i jeszcze bardziej wydajny. Centralnym elementem systemu jest panel Smart Hub, który aktywujemy przez wciśnięcie przycisku Home na pilocie. Smart Hub agreguje nasze wszystkie ustawienia, źródła obrazu oraz aplikacji, które wyświetlają się u dołu ekranu w postaci interaktywnych kafelków. 

W przypadku wielu aplikacji nie musimy nawet ich uruchamiać, aby wybrać interesujący film czy program. Wystarczy jedynie, że wybierzemy kafelek Netflix czy HBO GO, a na ekranie pojawią się wybrane pozycje z biblioteki tych serwisów. Szkoda, że ta przydatna funkcja nie działa z wszystkimi aplikacjami VOD. Zabrakło jej np. w Showmax. 

Panel Smart Hub możemy w pełni spersonalizować, umieszczając na nim skróty do innych aplikacji oraz źródeł –  odtwarzacza Blu-ray konsoli czy telewizji naziemnej.

Dobrze prezentuje się również menu ustawień, które jest schludne i minimalistyczne. Dostęp do większości funkcji jest szybki i bezproblemowy. Niechlubnym wyjątek stanowi wspominamy wcześniej tryb gry, który został ukryty w kompletnie bezsensownym miejscu.

Jeśli miałbym trochę ponarzekać, to skupiłbym się na wbudowanych głośnikach, które w testowanym modelu grają dość przeciętnie. Dźwięk jest dość płytki i brakuje mu basów. Po telewizorze z tej półki cenowej spodziewałem się czegoś więcej.

Samsung QLED TVSamsung QLED TV fot. Daniel Maikowski

Podsumowanie

QLED QC7 to telewizor, który mogę polecić z czystym sumieniem. Urządzenie zachwyca nie tylko designem i świetnym rozwiązaniem One Connect, ale również bodaj najlepszym obrazem w kategorii ekranów LCD. Q7C powinien w pierwszej kolejności zainteresować graczy (niski input lag) oraz wielbicieli sportu (odświeżanie 120 Hz).

Niestety seria QLED to nie tylko najlepsze, ale również obecnie najdroższe telewizory w ofercie Samsunga. Cena testowanego modelu Q7C to około 9 499 zł. Dużo, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie niewątpliwe zalety tego urządzenia.