Google z największą karą w historii Unii Europejskiej. 2,4 mld euro. Dwa razy więcej niż zakładano

Robert Kędzierski
Unia Europejska nałożyła na Google największą w swojej historii karę finansową. Dała też internetowemu gigantowi 90 dni na wykonanie określonych decyzji. Mamy oświadczenie Google.

2,42 mld euro, czyli równowartość 10 mld zł ma zapłacić Google za złamanie przepisów antymonopolowych.To dwukrotnie więcej niż wynikało z przecieków. Kilka tygodni temu doniesienia mówiły o 1 mld euro kary. Jak potwierdza agencja Bloomberg, kara dotyczy usługi umożliwiającej porównywanie produktów za pomocą wyszukiwarki.

Decyzja unijnych władz jest jeszcze bardziej surowa, bo Google grożą dalsze kary. Za brak zmiany funkcjonowania serwisu w ciągu 90 dni Alphabet, spółka-matka Google, będzie musiała wypłacić 5 proc. uśrednionego dziennego obrotu.

Władze unijne rozpatrują również dwie inne skargi przeciwko gigantowi - jedna dotyczy sklepu z aplikacjami Google Play, druga reklam. 

Czytaj też: Google może stać się monopolistą reklamy internetowej. 

Historia problemów Google w Unii Europejskiej sięga roku 2010, kiedy KE rozpoczęła rozpatrywanie pierwszej skargi. 

We wcześniejszych oświadczenia Google informował, że nie zgadza się z zarzutami Komisji. Spółka twierdzi, że sposób działania jego usług ułatwia wybór konsumentom i reklamodawcom, a nawet konkurentom znalezienie odpowiednich.

Oświadczenie Google

Do naszej redakcji spłynęło oficjalne stanowisko Google, w którym czytamy m.in. :

Uważamy, że decyzja Komisji Europejskiej dotycząca zakupów online, nie docenia wartości, jaką niosą ze sobą te szybkie i łatwe połączenia. Chociaż niektóre witryny porównujące produkty chcą, by Google pokazywał je w bardziej widocznym miejscu, nasze dane wskazują, że użytkownicy preferują linki, które kierują ich bezpośrednio do produktu, którego potrzebują, a nie do witryn, na których muszą dokonać ponownego wyszukiwania.

Jesteśmy zdania, że nasze aktualne wyniki wyszukiwania produktów („shopping ads”) są znacznie bardziej użyteczną i ulepszoną wersją reklam sprzed dekady, zawierających wyłącznie tekst. Wyświetlanie reklam, które zawierają zdjęcia, oceny i ceny, działa z korzyścią dla nas, naszych reklamodawców, a przede wszystkim dla naszych użytkowników. Pokazujemy je tylko wtedy, gdy z Waszych opinii wynika, że są one istotne. Tysiące europejskich sprzedawców używa takich reklam, by konkurować z większymi firmami jak Amazon czy eBay.

Biorąc pod uwagę przedstawione fakty, z szacunkiem, ale nie zgadzamy się z ogłoszonymi dzisiaj wnioskami. Dokonamy szczegółowej oceny decyzji Komisji, rozważając odwołanie się od niej i oczekujemy kolejnych możliwości przedstawienia naszych argumentów.

Więcej o:
Komentarze (17)
Google z największą karą w historii Unii Europejskiej. 2,4 mld euro. Dwa razy więcej niż zakładano
Zaloguj się
 • fakej

  Oceniono 6 razy 4

  Trump powinien odopwiedzieć atomem w Brukselę

 • central2

  Oceniono 1 raz 1

  A gdzie kara dla Apple za monopol na iCloud?

 • ziomekg2

  Oceniono 2 razy 0

  Unia nie moze przeżyc że produkty Google biją wszystko co sami mają do zaoferowania. Mszczą sie teraz.

 • d1r3ct

  0

  A co z...Microsoftem ? A może Facebook ? A setki firm, o których codziennie nie słyszymy bo to nie jest wyszukiwarka, ale np. producent (tylko przykład) klocków hamulcowych czy optyki do komórek ?
  I za kiepsko opisaliście zarzuty...przecież Unia ma pewnie tysiące stron papierzysk....a wy daliście krótką odpowiedź samego Google, a gdzie dobrze opisane za co ta kara, jak funkcjonuje i jak ma się zmienić ?! Do tego kto i na co wyda owe pieniądze ?

 • pawlaka12

  Oceniono 3 razy -1

  Już kiedyś UE walczyła z Microsoft-em. Rekomendowała przy tym wszystkim krajom członkowskim używanie w państwowych systemach IT Linuxa i innych produktów Open.
  Ciekaw jestem, czy dzisiaj na wszystkich komputerach unijnych jest wykorzystywany Linux, i czy przy tym Unia zatrudnia armię informatyków, którzy zapewniają na bieżąco komunikację między środowiskiem linuxowym a światem Microsoftu.

 • do_mappiego

  Oceniono 9 razy -1

  Na co pójdzie ta kasa? Wygląda na to że Google jest uczciwy, nikomu nie posmarował.

 • lukamipisze

  Oceniono 7 razy -1

  Brawo!
  Teraz czekam na karę za ich unikanie płacenia podatku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX