Facebook jest dziś największym państwem na świecie. Z serwisu Zuckerberga korzysta 2 mld ludzi

Daniel Maikowski
Serwis Marka Zuckerberga może pochwalić się kolejnym znaczącym osiągnięciem. Z Facebooka korzysta dziś już prawie 1/3 populacji świata.

We wtorek założyciel i CEO Facebooka Mark Zuckerberg oficjalnie poinformował, że społeczność popularnego serwisu liczy już ponad 2 mld użytkowników.

Przy okazji poznaliśmy również kilka innych ciekawych statystyk dotyczących serwisu:

·         Każdego dnia 175 milionów osób używa reakcji „super”

·         Codziennie na Facebooku zawieranych jest ponad 750 mln znajomości

·         Średnio 800 milionów ludzi każdego dnia „lubi” coś Facebooku

·         Każdego miesiąca Grup na Facebooku używa ponad miliard ludzi

Facebook postanowił również podziękować wszystkim użytkownikom, przygotowując specjalne wideo, które można obejrzeć w tym miejscu.

FacebookFacebook fot. Facebook

Facebook chce być państwem?

Gdyby Facebook był państwem, to pod względem "liczby ludności" zdystansowałby dziś zarówno Indie (1,27 mld mieszkańców), jak również Chiny (1,37 mld).  

Traktowanie Facebooka jako państwa nie jest zresztą jakimś absurdalnym pomysłem. Kilka miesięcy temu Mark  Zuckerberg opublikował swego rodzaju manifest dotyczący misji jego firmy. W odróżnieniu od zwykłych oświadczeń biznesowych przedstawia w nim rolę Facebooka w budowaniu lepszego świata i lepszych społeczności.

"Czy budujemy świat, którego wszyscy chcemy?" - pyta Mark Zuckerberg we wstępie do manifestu. Jego zdaniem historia uczy ludzi życia razem w coraz większych społecznościach, a Facebook powinien pomóc w postawieniu kolejnego kroku.

Zuckerberg uważa, że obecnie najważniejszym celem Facebooka jest stworzenie infrastruktury, która pozwoliłaby ludziom budować globalną społeczność wspierającą wszystkich. Portal ma pomóc odpowiedzieć na pięć ważnych pytań: o społeczeństwo wspierające, bezpieczne, poinformowane, politycznie zaangażowane i zintegrowane.

Podobną deklarację Mark Zuckerberg złożył kilka dni temu, gdy opublikował na swoim profilu na Facebooku kolejny społeczno-polityczny manifest.

Nasze społeczeństwo jest wciąż podzielone. Wierzę, że naszą odpowiedzialnością jest robić więcej. Nie wystarczy połączyć ludzi; trzeba ich także zbliżyć do siebie. Musimy dać ludziom możliwość wyrażania zróżnicowanych opinii, a także możliwość budowy wspólnego gruntu do rozwoju.

- pisał Zuckerberg.

Na czym zarabia Facebook?

Model biznesowy Facebooka to, w gruncie rzeczy, klasyczny model firmy medialnej, takiej jak np. telewizja.  Blisko 100 procent przychodów pochodzi z reklam. Pojawiają się one najczęściej w głównej części Facebooka, czyli w tak zwanym newsfeedzie. W ten sam sposób Facebook zarabia na Instagramie, który również jest jego własnością.

Coraz mniejszy  udział w przychodach mają prowizje od twórców gier na Facebooka, w których to grach można dokonywać mikropłatności – na przykład dokupić sobie za kilka dolarów magiczny młotek, który pomoże dotrzeć na kolejny poziom gry.

Więcej na temat biznesowego modelu Facebooka przeczytacie w tym tekście.

Więcej o: