Orlen wypłaci największą dywidendę w historii: 1,3 mld zł. Niemal 1/3 zasili budżet państwa

Robert Kędzierski
Walne zgromadzenia akcjonariuszy PKN Orlen uchwaliło w piątek, że dywidenda wyniesie 3 zł na akcję. Spółka wypłaci w sumie największe środki w swojej historii. Pokaźną kwotę otrzyma też Skarb Państwa.

Ponad 1,28 mld złotych dywidendy wypłaci PKN Orlen. To rekord w historii spółki, tak samo jak rekordem był też zysk netto (z którego dywidenda jest wypłacana) za ubiegły rok - wyniósł ponad 5,3 mld zł. Pieniądze  w kwocie 3 zł na akcję otrzyma każdy z jej akcjonariuszy. Wypłata nastąpi 4 sierpnia. 

Oznacza to wpływ do budżetu w wysokości 352 mln zł - Skarb Państwa ma bowiem 27,5 proc. udziałów w spółce.

Wojciech Jasiński, ponownie wybrany na prezesa przez radę nadzorczą w nocy z czwartku na piątek, ocenił zeszły rok jako  "absolutnie wyjątkowy, w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu". Przyznał też, że Orlenowi "Z pewnością sprzyjała sytuacja makroekonomiczna" - donosi PAP.

Po wypłacie dywidendy w kasie Orlenu, a konkretnie w jego kapitale zapasowym, pozostanie więc ponad 4 mld zł. 

Czytaj też: Z czym kojarzy wam się Schleswig-Holstein? Raczej nie z Orlenem. A to błąd. 

Rekordowa w historii Orlenu dywidenda została zapisana w uchwale z połowy czerwca. Zeszłoroczna dywidenda wynosiła 2 zł na akcję, co przełożyło się na kwotę kwotę 855,4 mln zł. 

Na warszawskiej giełdzie za jedną akcję Orlenu płacono dziś 111,90 zł czyli 2,7 proc. mniej niż wczoraj. 

PKN Orlen jest najbardziej wartościową polską spółką na giełdzie w Warszawie. Wycena firmy wynosi obecnie ponad 47 miliardów złotych.

Sellin o ludziach PiS w PKN Orlen: Doświadczenie w świecie polityki nie jest złe