Według UKE mamy przede wszystkim do czynienia z umocnieniem się trendów z lat poprzednich. Chodzi tu przede wszystkim o wzrost popularności mobilnego internetu, który notabene w ubiegłym roku pierwszy raz w historii przegonił internet stacjonarny pod względem liczby użytkowników. Ogólna wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2016 roku wyniosła 39,47 mld zł.
W porównaniu z 2015 rokiem liczba użytkowników internetu w Polsce w 2016 roku wzrosła o 0,7 mln osiągając poziom 14,5 mln osób. Jest to głównie zasługą ekspansji telekomów i idącej za nią popularności mobilnego internetu. W ubiegłych 12 miesiącach na tę formę komunikacji zdecydowało się 51 proc. wszystkich użytkowników internetu w Polsce (o 3 proc. więcej, niż rok wcześniej).
Na szczęście rozwój infrastruktury nie omija również sieci stacjonarnych, na co wskazuje przyrost w sektorze sieci światłowodowych o 16 proc. Na koniec ubiegłego roku w Polsce łączna długość własnej sieci optycznej wyniosła 430 tys. km. Wraz z tym znacznie zwiększono liczbę węzłów światłowodowych o kolejnych 46 tys. (wzrost o 43 proc. względem 2015 roku). Na koniec ubiegłego roku niemal 66 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju ma dostęp do internetu o przepustowości min. 30 Mb/s.
Średni miesięczny koszt usługi w UE dla przedziału prędkości od 10 Mb/s do 30 Mb/s (EUR, z VAT) źródło: UKE
Największą dynamiką wzrostu w ostatnich latach mogą się pochwalić tzw. usługi wiązane, z których najpopularniejsza forma to pakiet telefonii ruchomej i internetu mobilnego. Wszystko wskazuje na to, że w 2016 liczba użytkowników takich usług zwiększyła się o 2 mln osiągając poziom 8 mln osób.
Czytaj też: Play idzie na giełdę. To jedna z największych prywatnych ofert w historii
Nieznacznie zanurkował rynek telefonii mobilnej. W 2016 roku zanotowano spadek liczby kart SIM o 1,1 mln (55,5 mln) względem 2015 roku (56,6 mln). To nie przeszkodziło jednak telekomom wygenerować aż 42 proc. przychodów całego sektora telekomunikacyjnego. Koronę na rynku operatorów pod względem liczby użytkowników internetu dzierży Orange z udziałem na poziomie 32,2 proc. Kolejne miejsca należą do Polkomtela (8,9 proc.) oraz UPC (7,7 proc.).
Pobierz pełny raport UKE o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2016 (plik PDF)