Wpadka Google. Wyniki wyszukiwania wyróżniają pirackie strony. "Nie o to nam chodziło"

Robert Kędzierski
Google robi naprawdę dużo, by zwalczyć piractwo. Gigant internetu zaliczył jednak wpadkę. Pirackie strony znalazły się wśród promowanych wyników wyszukiwania.

Google przez kilka ostatnich lat znacznie rozbudował możliwości swojej wyszukiwarki. Wprowadził do niej wiele funkcji, które mają ułatwić wyszukiwanie informacji. Kiedy na przykład szukamy jakiegoś produktu to jeszcze nad listą wyników pojawia się specjalny box zawierający zdjęcia i ceny poszukiwanego przedmiotu.

Google miało nadużyć swojej pozycji do promowania własnej porównywarki cenGoogle miało nadużyć swojej pozycji do promowania własnej porównywarki cen Fot. za BBC

Czytaj też: Trudno uwierzyć, że tak znane firmy zaliczyły tyle wpadek.

W podobny sposób Google ułatwia wyszukiwanie konkretnych stron. Wyszukiwarkę można spytać na przykład o "najlepszą stronę z filmami". Engadget donosi jednak, że tego typu zapytania przynoszą nieoczekiwane rezultaty. Wyszukiwarka Google pytana bowiem o strony z filmami, czy torrentami promuje witryny zawierające ewidentnie pirackie treści.

Dlaczego tak się dzieje? Najwyraźniej algorytmy odpowiedzialne za wyszukiwanie "nie mają moralności". Kierują się kryterium jak najlepszego dopasowania odpowiedzi do zapytania. A skoro na stronach takich jak PirateBay są w zasadzie wszystkie filmy to zrozumiałe jest, że taka witryna zostanie uznana za spełniającą oczekiwania internauty.

Rzecznik Google skomentował już informacje o dziwnym zachowaniu wyszukiwarki.

Wyniki są generowane algorytmicznie, ale nie odzwierciedlają naszych zamiarów. Nie o to nam chodziło w tej funkcji. Przyglądamy się sprawie.

Google musi znaleźć sposób, by wskazać sztucznej inteligencji  strony, które nie powinny znaleźć się wśród promowanych wyników.

W 2016 roku Google usunął z wyników wyszukiwania 0,9 miliarda linków prowadzących do pirackich treści. Wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim wyniósł niemal 100 proc. Właśnie takie działanie miało uczynić pirackie strony mniej widocznymi w internecie.

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Za Mashable

Więcej o: