Stracili 11800 zł, chociaż przelali pieniądze właściwej osobie. Nowy wirus atakuje w Polsce

Robert Kędzierski
W Polsce pojawił się nowy wirus, który w niezwykle bezczelny sposób potrafi wyczyścić konto użytkownika. Sprawdźcie sami, czy dalibyście się nabrać.

Zaufana Trzecia Strona opisuje nowy przypadek ataku za pomocą wirusa. Cyberprzestępcy zrobili tym razem naprawdę sporo, by przekonać ofiary, że transakcja przeprowadzana za pośrednictwem bankowości online wygląda normalnie.

Przebieg ataku

Osoba, która w wyniku działalności wirusa utraciły blisko 12 tys. zł. zalogowała się na stronie swojego banku w celu wykonania przelewu. Co istotne zalogowanie nastąpiło poprzez ręczne wpisanie adresu banku - nie był to link z wiadomości, który mógłby prowadzić do fałszywej strony.

Wykonanie transakcji wymagało wpisania kwoty i potwierdzenia kodem SMS. W tym momencie uaktywnił się wirus. Po dokonaniu przelewu wyświetlił na stronie banku komunikat, o podanie nowego hasła SMS. Ofiara sądziła, że przepisała źle poprzedni i dlatego musi podać nowy. Sytuacja powtórzyła się.

Pierwszy z przelewów został wykonany prawidłowo. Niestety dwa pozostałe kody jednorazowe wykorzystano do wyczyszczenia konta.

Do tej pory nie spotkaliśmy się z atakiem, gdzie złośliwe oprogramowanie wykorzystuje wcześniej wykonywany przelew do uprawdopodobnienia potrzeby przepisania kolejnych kodów jednorazowych. Dajcie znać swoim bliskim i znajomym, by uważali.

- ostrzega Zaufana Trzecia Strona. Nam wypada przyłączyć się do tego apelu.

Można zadać pytanie dlaczego ofiara nie wyczuła zagrożenia? Wystarczy, że atakujący wyświetlili komunikat taki jak "przelew nie został zrealizowany, przepisz kod jeszcze raz”. Zapewne wiele osób nie byłoby w stanie stwierdzić, że to podstęp.

Jak nie dać się nabrać?

Sytuacja wydaje się naprawdę niecodzienna. Wszystko wskazuje na to, że ofiara nie została skierowana na fałszywą stronę banku. Gdyby tak było pierwszy z przelewów nie byłby zrealizowany. Dlatego też incydent ten należy uznać za jeden z najgroźniejszych, jakie opisywaliśmy w ciągu ostatnich lat. Jedyny sposób na uniknięcie strat finansowych to dokładne czytanie komunikatów i upewnianie się czy po wpisaniu hasła jednorazowego stan konta się zmieni. Trzeba też dokładnie czytać czego dotyczy kod SMS przesłany przez bank. Informacja o utworzeniu nowego przelewu zaufanego musiała się w nich znaleźć.

Czytaj też: Jak działa wirus, którego celem jest niszczenie, a nie wymuszanie okupu?

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o:
Komentarze (138)
Stracili 11800 zł, chociaż przelali pieniądze właściwej osobie. Nowy wirus atakuje w Polsce
Zaloguj się
 • spider78

  Oceniono 20 razy 16

  Wystarczy przeczytać SMS, jest tam informacja jaka kwota i końcówka numeru konta docelowego.

 • doksa7

  Oceniono 14 razy 2

  Na wszelkich przekrętach tego typu tracą tylko ludzie nierozważni, nie douczeni itp, prawo przyrody po prostu.
  Kto normalnie się loguje, i wpisuje prawidłowy sms, w prawidłowo wypełnionym przelewie, nie ma szans być oszukanym. Nie wiem, jak jest w bankach spółdzielczych itp., ale w mBank i Alior przychodzi sms z nr transakcji, oraz kwotą, które się pokrywa z dyspozycją, jeśli jest inaczej, anulata . Gdy się pomylisz, zaczynasz od nowa, nowa dyspozycja, nowy sms, nie ma szans.

 • amityr

  Oceniono 1 raz 1

  głupota ludzi nie ma granic. Tylko idioci dokonują przelewów w tym samym urządzeniu co odbierają SMS o kodzie. Hahaha

 • wykidajlo2

  Oceniono 3 razy 1

  Sprawców po ujęciu należałoby na widoku publicznym wychłostać i obedrzeć ze skóry. Może to powstrzymałoby naśladowców.

 • korsykanin608

  0

  Zawsze jest jakiś bank..Zawsze jest jakiś urzędnik..Zawsze jest jakaś kamera.ja nie potrzebuje policji,interpolu.grunt to inteligencja i 9mm

 • jovvita44

  0

  coraz więcej jest spryszniejszych prób wyłudzenia kasy, trzeba uważać, ile ja sie musiałam namęczyć zeby rodziców namówićna zainstalowanie lepszego antywirusa, po batalii udało się i mają g datę total, też robią przelewy przez internet a niestety nie raz zapomną sprawdzć czy to właściwe konto itp bez dobrego antywirusa ani rusz, bo straty by były co chwilę, a tam mają dodatkową ochronę bankowości

 • dublet

  Oceniono 6 razy 0

  Tylko Żond i Partja i osobiście mynister błaszczyk zapewnio nam bespieczeństwo, rozwuj i pracę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX