Kaspersky Lab wsp馧pracowa這 z rosyjskim wywiadem? Ostra reakcja za這篡ciela firmy: To brednie o pod這簑 politycznym

Nie ustaje zamieszanie zwi您ane ze s造nnym rosyjskim producentem oprogramowania antywirusowego. O rzekomych powi您aniach Kaspersky Lab z rosyjskim wywiadem informuje Bloomberg. Za這篡ciel firmy, Jewgienij Kaspierski okre郵a doniesienia mianem wyssanych z palca i umotywowanych politycznie.

Od pewnego czasu Kaspersky Lab skupia na sobie uwagę amerykańskich władz z powodu domniemanych powiązań firmy z rosyjskim rz康em. Niedawno pisaliśmy o postulacie jednego z amerykańskich senatorów zmierzającego do zakazu używania oprogramowania antywirusowego na komputerach instytucji wojska oraz administracji USA. Wszystko w związku z podejrzeniami o współpracę producenta z Kremlem.  

Z kolei sprawę kontaktów Kaspersky Lab z rosyjskim wywiadem bada od pewnego czasu Bloomberg. Pierwsze sygnały sugerujące taką współpracę pojawiły się na stronach serwisu już dwa lata temu.

W nowym materiale Bloomberg powołuje się na korespondencję mailową z 2009 roku między Jewgienijem Kaspierskim, a pracownikami wyższego szczebla Kaspersky Lab. Wynikać ma z niej, że producent oprogramowania antywirusowego rok wcześniej współpracował z FSB (Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej) nad rozwiązaniami mającymi chronić agencję przed atakami typu DDoS. Za ten projekt odpowiedzialny miał być Igor Czekunow, były policjant i oficer KGB.

Na zdecydowaną reakcję Kaspersky Lab nie trzeba było długo czekać. Jewgienij Kaspierski twierdzi, że jego firma padła ofiarą toczącej się właśnie rozgrywki geopolitycznej między Rosj, a Stanami Zjednoczonymi. Na stronie producenta pojawiło się oficjalne oświadczenie zaprzeczające autentyczności wspomnianej korespondencji oraz innych informacji przytaczanych przez Bloomberga.

Czytaj też: Władimir Putin: za atakami na wybory prezydenckie w USA mogą stać rosyjscy 'patriotycznie nastawieni hakerzy'

Od pewnego czasu szef Kaspersky Lab deklaruje ponadto chęć spotkania z amerykańskimi władzami w celu wyjaśnienia wszelkich nieścisłości. Jewgienij Kaspierski uważa, że blokada oprogramowania antywirusowego firmy na amerykańskich komputerach rządowych spowoduje zaostrzenie konfliktu między obydwoma mocarstwami i zmniejszy poziom bezpieczeństwa kluczowych amerykańskich systemów komputerowych.

Z oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab korzysta ponad 400 mln użytkowników na całym świecie.

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Wi璚ej o: