Google ułatwia tworzenie kopii zapasowej danych. Wystarczy jedna aplikacja

Robert Kędzierski
Google udostępnił aplikację, która znacznie ułatwia korzystanie z wirtualnego dysku. Niektórzy mogą wręcz dopiero teraz zacząć go używać.

Dysk Google to jedna z najstarszych usług giganta internetu. Zyskała właśnie nową, niezwykle przydatną funkcję. Za sprawą aplikacji o nazwie "Kopia zapasowa i synchronizacja" możemy teraz w łatwy sposób wykonać kopię bezpieczeństwa naszych danych.

Utwórz kopię bezpieczeństwaUtwórz kopię bezpieczeństwa Fot. Google

 Wystarczy pobrać program i go uruchomić. Następnie, po zalogowaniu do konta Google, wybieramy foldery, których kopia ma zostać utworzona w chmurze. Wskazując foldery możemy zdecydować o tym, czy zdjęcia mają być przesłane w jakości oryginalnej (wtedy ogranicza nas standardowa wielkość chmury) czy pomniejszonej (w tym wypadku miejsce w chmurze jest nieograniczone). Można też zaznaczyć opcję przenoszenia zdjęć odnalezionych w folderach do usługi Google Zdjęcia.

Aplikacja pozwala też na synchronizowanie wskazanych folderów - zmiany wprowadzone na komputerze będą odzwierciedlane w chmurze, plików nie trzeba ręcznie przesyłać.

Synchronizacja danych z dyskiem Google jest łatwiejszaSynchronizacja danych z dyskiem Google jest łatwiejsza Fot. Google

Po wykonaniu kopii zapasowej dane są widoczne poprzez stronę. Po zalogowaniu się pod adresem drive.google.com z lewej strony widoczne są wszystkie komputery, które zsynchronizowaliśmy z kontem. Nazwy maszyn można zmieniać, a dane przeglądać i edytować.

Czytaj też: Polski sąd wydał wyrok w sprawie polskiego biznesmena kontra Google. Komu przyznał rację?

Nowa funkcja Google może sprawić, że część użytkowników zacznie używać Dysku - bez tej prostej aplikacji chmura Google była o wiele mniej użyteczna. Do dyspozycji (dla plików o oryginalnych rozmiarach) mamy 15GB. Niestety rozszerzenie powierzchni do 100GB jest kosztowne - cena za pakiet wynosi 89,99 zł rocznie.

Tworzenie kopii bezpieczeństwa może uchronić nas przed skutkami działalności wirusów, zniszczenia czy kradzieży sprzętu.

Książka "Jak działa Google" jest dostępna w formie ebooka na publio.pl >>

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o:
Komentarze (15)
Google ułatwia tworzenie kopii zapasowej danych. Wystarczy jedna aplikacja
Zaloguj się
 • mille666

  Oceniono 4 razy 2

  trzeba mieć nasrane, żeby nie potrafić zrobić sobie kopii we własnym domu i czekać na gugle... rozumiem dziadków, ale gimbusy są coraz bardzie ciemne i zdane na korporacje szpiegowskie...

 • student_zebrak

  Oceniono 6 razy 0

  500 GB SSD kosztuje mnie w tej chwili 200-230 dolarow, podlaczam jako zewnetrzny i kopiuje zdjecia. Dokumenty mieszcza sie na usb, ktory nosze w portfelu (Verbatim 25x11x2 mm), Zdjecia sa na dwoch dyskach (HD i SSD), dokumenty na USB HD i dwa USB. W zyciu niczego nie trzymalbym w chmurze.

 • kristofoser

  Oceniono 4 razy 0

  Co za głąby! Ja to mam już od ładnych paru lat (od co najmniej 2008 - Google Docs, Google Fotos) a pod nazwą "Google Drive" jest to od 2012. I nie jest to zbyt dobre. Z folderów ze starej wersji poznikały mi zdjęcia albo nie mogę ich otworzyć. Poznikały też całe foldery ze zdjęciami

 • olewca

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe w jakiej kolesnosci sa te chmury skanowane?
  Microsoft, NSA, CIA, FBI, Google, KGB ...
  Mozecie dopisywac.

 • misiek1959

  Oceniono 7 razy -1

  A ja zapytam: skąd mam mieć pewność, że jakiś pirat nie ściągnie z tego wirtualnego dysku na serwerze Googla moich danych? Przecież było mnóstwo włamów i kradli miliony haseł. Najlepiej zrobić kopię na dysku lokalnym lub pendrive i ten schować do kieszeni albo portfela. Daje 100% pewności bezpieczeństwa. A swoją drogą: czemu tacy spece w mediach wciskają taką ciemnotę ludziom o bezpieczeństwie na wirtualnych dyskach?

 • artus

  Oceniono 1 raz -1

  Byłoby spoko, gdyby ceny za powierzchnię dysku były jakieś sensowne. Ale prawie 500 zł rocznie za 1 TB to ja nie dam. Na razie korzystam z idrive.pl i jestem bardzo zadowolony. Teraz dają 2 TB za 52 dolary rocznie, a jak się pokombinuje z kuponami rabatowymi, to idzie taniej wykupić pierwszy rok. Aplikacja do zarządzania też całkiem znośna. Tylko pierwszy backup strasznie długo zajmuje.

 • pyra314

  Oceniono 7 razy -1

  Pęknie, wirus zaszyfruje pliki, aplikacja je zsynchronizuje do chmury i po co komu taka kopia? Ona musi być wersjonowana bo inaczej zda się psu na budę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX