Założona przez Nokię marka luksusowych telefonów zamknięta. Nowy właściciel nie uratował Vertu

Producent jednych z najznakomitszych i jednocześnie najdroższych telefonów i smartfonów upadł. Założona niegdyś przez Nokię firma nie potrafiła spłacić długów, które na niej ciążyły.

Mało kto uważa to za akceptowalne, ale najdroższe smartfony wcale nie muszą kosztować 3 czy 4 tysięcy złotych. Równie dobrze mogą być wycenione na 70 czy 120 tysięcy złotych.

Cena wydaje się absurdalna, jednak właśnie tyle kosztowały luksusowe urządzenia od Vertu, czyli firmy, którą założyła fińska Nokia w swoim złotym okresie w 1998 roku. W zamyśle miała być to marka unikatowych telefonów, które można traktować jako część biżuterii.

Oczywiście płaciło się za wyjątkowy wygląd, użycie unikatowych materiałów, ręczną produkcję na terenie Anglii czy całodobową obsługę.

Vertu New Signature Touch Collection for BentleyVertu New Signature Touch Collection for Bentley źródło: materiały producenta

Nokia ostatecznie pozbyła się Vertu, które następnie wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Po raz ostatni firma zmieniła właściciela w marcu. Biznes ze sporymi długami trafił do Murata Hakana Uzana.

Firma zalegała ze 128 milionami funtów brytyjskich (ponad 600 mln zł). Turecki biznesmen jest jednak w stanie pokryć zaledwie 1,9 miliona funtów. Zdecydowanie za mało, aby zadowolić wierzycieli.

Vertu postawiono w stan likwidacji, a zlokalizowana w Wielkiej Brytanii fabryka firmy została zamknięta. Tym samy pracę straciło ponad 200 osób. Właściciel zachował prawa do nazwy i projektów, choć szybkiego powrotu "nowego Vertu" raczej nie ma co się spodziewać.

Vertu New Signature Touch Collection for BentleyVertu New Signature Touch Collection for Bentley źródło: materiały producenta

Przykładowy model Vertu New Signature Touch Collection stworzony we współpracy z luksusową marką Bentley można zobaczyć powyżej.

Choć wnętrze telefonów Vertu było całkiem typowe, zaskakiwały materiały, z których sprzęt był zrobiony. Tytan, złoto, włókno węglowe, skóra jaszczurki czy aligatora - dla urządzeń tego producenta było to zupełnie normalne.

Model widoczny na zdjęciu jest dość tani i kosztuje prawie 14 tysięcy euro, jednak w ofercie Vertu są znacznie droższe telefony. Oczywiście wykonane były z jeszcze bardziej wymyślnych materiałów, jak np. diamenty.

Najwyraźniej produkty Vertu jednak słabo się sprzedawały. Nawet przy tak dużej cenie jednego egzemplarza firma nie była się w stanie utrzymać.

Czytaj też: Telefon w cenie samochodu? Oto urządzenia dla bardzo bogatych

...

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o: