Mark Zuckerberg prezydentem USA za 3 lata? Ten sondaż pokazuje, że ma duże szanse

Kamil Mizera
Czy szef Facebooka mógłby zostać kolejnym Prezydentem Stanów Zjednoczonych? Najnowszy sondaż pokazuje, że spokojnie może stanąć w szranki z Donaldem Trumpem.

Właśnie trwa wielki objazd Marka Zuckerberga po Stanach Zjednoczonych. Szef Facebooka zapowiedział go 3 stycznia br. jako jedno ze swoich corocznych wyzwań (innym razem nauczył się, np. chińskiego). Jego planem jest odwiedzenie w 2017 roku aż 30 stanów.

Wielu komentatorów uznało jego podróż po USA za wstęp do kampanii prezydenckiej. Amerykańska odyseja Zuckerberga na wzór objazdu Stanów przez kandydatów na urząd prezydenta, miałaby być przygotowaniem się do walki o ten urząd w 2020 roku z Donaldem Trumpem.

I choć sam Zuckerberg zaprzecza, że zamierza wziąć udział w prezydenckim wyścigu, to trudno oprzeć się wrażeniu, że zarówno wzmiankowana podróż, jak i nowo proklamowana, bardzo humanitarna misja i rola Facebooka w budowaniu globalnej wspólnoty, nieco temu przeczą.

Nie dziwne jest więc, że Zuckerberg wciąż jest brany pod uwagę jako potencjalny następca Trumpa. W ostatnim, przeprowadzonym przez Public Policy Polling sondażu, jego nazwisko pojawiło się po raz pierwszy jako potencjalnego kandydata na następnego prezydenta. Szef Facebooka, o ile do tej pory może nie myślał rzeczywiście o starcie w wyborach, teraz może chcieć poświęcić temu tematowi chwilę uwagi. 

Według sondażu, w starciu Zuckerberg jako kandydat Demokratów - Trump, obaj panowie dostaliby po 40 proc. głosów. Co interesujące, Zuckerberg byłby w stanie przekonać do siebie 69 proc. wyborców głosujących ostatnio na Hillary Clinton oraz 9 proc. głosujących na Trumpa. Obecny prezydent mógłby liczyć na 85 proc. swoich obecnych wyborców i 5 proc. wyborców Clinton. Byłby w stanie również zebrać blisko 2 razy więcej głosów wyborców, którzy w 2016 głosowali na "alternatywnych" kandydatów. 

Zuckerberg vs. TrumpZuckerberg vs. Trump www.publicpolicypolling.com

Co jednak jest najciekawsze, to właśnie Zuckerberg miałby największą szansę na potencjalne zwycięstwo z Trumpem, jeżeli chodzi o obóz Demokratów. Zarówno Elizabeth Warren jak i Cory Booker oraz Kamala Harris mieliby większy problem w starciu z Trumpem niż szef Facebooka (w kolejności: 42 do 49, 40 do 45, 40 do 41). 

Trump vs. Zuckerberg vs. inniTrump vs. Zuckerberg vs. inni www.publicpolicypolling.com

Oczywiście, jeden pozytywny sondaż wiosny nie czyni, a jeżeli Zuckerberg miał jakiekolwiek polityczne ambicje, to do tej pory ich światu nie ujawnił. Jednak, jak pokazują ostatnie wybory, amerykańska polityka potrafi wciąż być wysoce nieprzewidywalna, a kandydat spoza establishmentu, do tego twórca najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie, mógłby okazać się czarnym koniem wyborów w 2020.

O ile zechciałby nim oczywiście zostać. 

Więcej o: