Na Allegro podwyżki o 250 proc? Rzecznik uspokaja i wyjaśnia. [TYLKO U NAS]

Robert Kędzierski
Allegro poinformowało, że od 1 sierpnia zmienia sposób naliczania opłat za wystawianie i promowanie przedmiotów. Część sprzedawców alarmuje, że oznacza to wielkie podwyżki, które będą musiały zostać przerzucone na konsumentów. Rzecznik serwisu wyjaśnia nam jak jest naprawdę.

Od 1 sierpnia rozpocznie się proces zmian sposobu naliczania opłat za sprzedaż za pośrednictwem Allegro. Serwis zapowiada, że ma on docelowo doprowadzić do spadku kosztów i ich ujednolicenia. W reakcji na zapowiedzi zmian na serwisie Wykop pojawił się wpis, którego autor twierdzi, że opłaty dla sprzedawców wzrosną o 250 proc. Podaje też konkretne wyliczenie:

Dla mnie, po wstępnych przeliczeniach, wzrost opłat oznacza wzrost miesięcznego rachunku wobec Allegro o około 3200zł netto miesięcznie - z poziomu 4800 do 8000zl netto (dane z czerwca 2017)

Taniej czy drożej?

Michał Bonarowski z biura prasowego Allegro, wyjaśnił nam, że tak wysokie podwyżki na Allegro wydają się niemożliwe. Mogą się zdarzyć w wyjątkowych, jednostkowych przypadkach. Co ważniejsze jednak zmiana, jaka zostaje wprowadzona 1 sierpnia dotknie wąskiej grupy sprzedawców. Dotyczy bowiem zaledwie 1,2% wszystkich ofert wystawionych w serwisie w ciągu ostatnich 30 dni. A zatem nawet jeśli zmiany dla któregoś ze sprzedawców faktycznie oznaczałyby spory wzrost opłat, to nie można tezy o wzroście przekładać na cały serwis. 

Rzecznik twierdzi nawet, że zmiany wprowadzane po 1 sierpnia będą prowadzić do obniżenia kosztów sprzedaży. Wysokość opłat za wystawianie w wielu kategoriach zostanie zmniejszona, a w kolejnych miesiącach całkowicie zlikwidowana. Koszty wystawiania także wpływają na ogólny bilans kosztów prowadzenia profesjonalnej działalności na Allegro.

Czytaj też: IKEA wpadła na świetny pomysł, by zwiększyć sprzedaż przez internet. 

Najważniejsza z punktu widzenia sprzedawców zmiana, która zaszła w tym roku na Allegro to odmienny sposób naliczania opłaty za wyróżnienie aukcji. Dziś za 30 dni wyróżnienia trzeba zapłacić 29 zł. Od 1 sierpnia opłata spadnie do 19 zł, ale naliczana będzie co 10 dni. 

Więcej o:
Komentarze (123)
Na Allegro podwyżki o 250 proc? Rzecznik uspokaja i wyjaśnia
Zaloguj się
 • dziuraweportki

  Oceniono 46 razy 28

  Z kogo wy durni robicie? Cytuję "Dziś za 30 dni wyróżnienia trzeba zapłacić 29 zł. Od 1 sierpnia opłata spadnie do 19 zł, ale naliczana będzie co 10 dni." Czyli ni mniej ni więcej 30 dni będzie kosztowało 57 zł zamiast 29 zł. To jest ta obniżka ? To jest praktycznie 100% podwyżka. Rzecznik Alle ma ludzi za idiotów.

 • s2d3f

  Oceniono 31 razy 13

  Faktycznie, będzie taniej. Było 29 zł za 30 dni, jest 19 zł za 10 dni razy 3 to też za 30 dni.

 • andrzejbak

  Oceniono 5 razy 5

  Mogli by chamy wypłacać z PayU codziennie na najbliższym fixingu międzybankowym, ale nie, muszą zarobić na odsetkach i tak jak coś przykładowo sprzedasz w piątek rano (zapłacone poprzez PayU) to pieniądze masz dopiero w poniedziałek po południu zamiast w piątek po południu co jest jak najbardziej możliwe. Na dodatek kilka lat temu zlikwidowali możliwość bezpośredniego płacenia tak jak w Pal Pay, tu w PayU Allegro nawet jak masz pieniądze na koncie to nimi nie zapłacisz za inny towar, musisz wypłacić do banku i ponownie z banku poprzez PayU zapłacić - to jest podwójne złodziejstwo.

 • borsuk07

  Oceniono 7 razy 5

  czas odejść od allegro

 • maxstirner

  Oceniono 7 razy 5

  Powinna powstać jakaś altewrnatywa dla tego monopolu. Coraz mniej przyazni kupującym a i sprzedawcom tak samo, gdzie te czasy kiedy był to serwis w zamyśle ułatwiający ludziom kontakt i swobodną sprzedaż własnych dóbr.. Nic juz z tego nie zostało.

 • harald_v

  Oceniono 7 razy 5

  W czerwcu zrobiliście cichaczem podwyżkę prowizji o 300%. Wprowadziliście prowizję liniową 9% !!!, za co? jedynie za pośrednictwo. Tym ruchem zarżnęliście sprzedawców którzy szli na małych marżach. Allegro goodbye !

 • ntcn

  Oceniono 6 razy 4

  Allegro ostatnio wprowadziło tzw. dyskusję, gdy kupujący i sprzedawca nie mogą dojść do porozumienia. To kompletna farsa. Przykład.

  Znajoma kupiła przedmiot na Allegro. Sprzedawca po dwu tygodniach powiedział, że nie wyśle, odda pieniądze. Powód, w międzyczasie cena przedmiotu wzrosła 2,5 raza. Cóż ze zwrotu pieniędzy, jak za to nie kupi się przedmiotu. Allegro w tzw. dyskusji kompletnie nie rozumiało, o co chodzi, zwrot kasy uznali za rozwiązanie tematu. Jak od dawna komentują inni allegrowicze, "wystarczy, że cwaniak handlarzyk wystawia dziesiątki ofert, wpada Allegro prowizja, więc nie widzą żadnych problemów".

  Porównanie "dyskusji" Allegro do rozstrzygania sporów przez PayPal, to jak zestawienie analfabety z erudytą. Lata świetlne w podejściu do tematu i rzetelnej ocenie sytuacji.

 • Cezary Wójcik

  Oceniono 3 razy 3

  Za wystawienie felg motocyklowych wartości 3500 zł .....alegro liczy sobie 0,25 zł plus 10 % w wypadku sprzedaży czyli 350,25 zł !!!!! to ma być tanio ........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX