Chcesz zmienić zawód i zostać programistą? Rząd pożyczy pieniądze na twoje szkolenia

Robert Kędzierski
Ministerstwo Rozwoju chce, by w Polsce było więcej programistów. Braki kadrowe mają uzupełnić osoby, które do tej pory nie miały nic wspólnego z branżą IT. Rząd chce pożyczać środki na ich przekwalifikowanie.

Rząd uruchamia specjalny program szkoleń "Programuj z PO WER" dla osób, które chciałyby zostać programistami. Instytucje zajmujące się nauczaniem programowania mogę występować o dotacje. Ministerstwo Rozwoju chce finansować nawet 100 proc. kosztów przekwalifikowania osoby, która wcześniej nie była związana z branżą.

Władze motywują swoją decyzją analizami rynku pracy przeprowadzonymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w roku 2015. Branża IT potrzebuje od 40 000 do 50 000 specjalistów. Najbardziej poszukiwani na rynku pracy są: projektanci aplikacji sieciowych i multimediów, programiści aplikacji, analitycy systemów komputerowych, specjaliści do spraw rozwoju systemów informatycznych oraz specjaliści do spraw sprzedaży z dziedziny technologii informatycznych.

Czytaj też: Czy PiS chce wywłaszczyć programistów?

Według analiz specjalistycznej firmy Sedlak & Sedlak dla pracodawcy większe znaczenie ma umiejętność programowania niż wiedza specjalistyczna. Dlatego Ministerstwo Rozwoju liczy na to, że program nieoprocentowanych pożyczek udzielanych firmom realizującym szkolenia pozwoli wytworzyć nową kadrę, a w szczególności przekwalifikować osoby o wykształceniu humanistycznym, które dziś mają problemy ze znalezieniem odpowiednio dobrze płatnej pracy.

W ramach programu, którego budżet wynosi 15 mln zł., będzie można występować o nieoprocentowane pożyczki na studia podyplomowe, indywidualne szkolenia, dokształcanie. Wnioski będą przyjmowane od 15 września do 15 października, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu 5 miesięcy.

Stabilizacja obrazu w aparacie? Sprawdzamy, czy można nagrać doskonałe wideo "z ręki"