Zapowiedziano nową wersję standardu USB. Będzie znacznie szybciej, choć nie od razu

Właśnie poznaliśmy szczegóły nowego standardu USB. Będzie znacznie szybciej przy wykorzystaniu tych samych kabli. Niestety jest jeden haczyk.

USB 3.0 Promoter Group zapowiedziało własnie kolejną wersję standardu USB. Zostanie oznaczona numerem 3.2 i pozwoli na znacznie szybszy transfer danych.

Co bardzo ważne, ewolucja złącza nie odbędzie się to kosztem wymiany kabli. Te pozostaną takie same i pozwolą na transfer z maksymalną prędkością. Do jej uzyskania potrzebne będą jednak urządzenia wspierające nowy standard.

USB 3.2 wprowadza bowiem transfer dwuliniowy. USB 3.1 pierwszej generacji (wcześniej nazywany USB 3.0) oferował jednoliniowy transfer 5 Gigabitów na sekundę, a jego następca pozwalał na przesył 10 Gb/s (również jednoliniowy). 

Właśnie zapowiedziana wersja popularnego standardu pozwoli na przesyłanie 5 lub 10 Gb/s na każdej z dwóch linii (czyli maksymalnie 20 Gb/s). W praktyce oznacza to dwukrotny wzrost prędkości.

USB typu CUSB typu C fot. Bartłomiej Pawlak

W kablach USB typu C już wcześniej zaimplementowano wsparcie dla transferu wieloliniowego. Starsze kable pozwolą na maksymalną prędkość przesyłu, nie będzie więc potrzeby ich wymiany.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jednak z urządzeniami ze złączem USB. Dopiero nowy sprzęt z wbudowanym gniazdem USB 3.2 pozwoli na maksymalny przesył z teoretyczną prędkością 20 Gb/s.

20 Gb/s (Gigabitów) to po przeliczeniu 2,5 GB/s (Gigabajta). W teorii taka prędkość pozwoli np. na przesłanie pełnometrażowego filmu Full HD w zaledwie sekundę. W praktyce - podobnie jak w przypadku każdej poprzedniej wersji USB - ciężko będzie uzyskać maksymalny transfer.

Niestety stojące za USB 3.0 Promoter Group firmy (m.in. Apple, Microsoft, HP, Intel) stworzyły spore zamieszanie. Szkoda, że szybszego transferu nie udało się wprowadzić przy okazji debiutu USB typu C.

Teraz trzeba będzie poczekać na premiery nowych smartfonów, tabletów, laptopów i innych urządzeń z USB 3.2. Przeciętnym użytkownikom trudno będzie się też zorientować którą wersję USB posiadają w swoim urządzeniu.

Jak na razie USB 3.2 został jedynie zapowiedziany. Na premierę nowej wersji standardu trzeba będzie poczekać do września, do USB Developer Days North America. Być może wtedy dowiemy się kiedy zadebiutują pierwsze urządzenia obsługujące nowe USB.

...

Stabilizacja obrazu w aparacie? Sprawdzamy, czy można nagrać doskonałe wideo "z ręki"

Więcej o: