Apple usuwa aplikacje VPN ze sklepu w Chinach. Użytkownicy mogą zapomnieć o dostępie do Facebooka i Google

Wygląda na to, że koncern z Cupertino musiał się ugiąć pod naciskiem chińskiego rządu i usunął z tamtejszej wersji sklepu App Store aplikacje VPN służące do korzystania z niedostępnych w tym kraju popularnych serwisów oraz usług internetowych.

O sprawie raportuje kilku producentów tego typu oprogramowania, którzy otrzymali od Apple powiadomienia, jakoby ich aplikacje zostały usunięte z chińskiej wersji sklepu App Store, ze względu na niezgodność z tamtejszym prawem. Zdaniem jednego z producentów koncern został zmuszony do usunięcia wszystkich tego typu narzędzi z katalogu dostępnych aplikacji.

"Musieliśmy usunąć niektórze aplikacje VPN w Chinach, bo nie spełniały nowych regulacji" - potwierdza Carolyn Wu, rzeczniczka Apple w Chinach. 

To już nie pierwszy przypadek, kiedy chiński rząd bierze na celownik użytkowników próbujących ominąć zabezpieczenia i uzyskać dostęp do takich serwisów jak Facebook czy Google. W ostatnim czasie pisaliśmy o możliwości zablokowania komunikatora internetowego WhatsApp. Do tej pory jedynym sposobem na oficjalne zakazy władz były właśnie aplikacje VPN (Virtual Private Network).

Czytaj też: Zuckerberg nie ma łatwego życia w Chinach. Wygląda na to, że WhatsApp zaraz tam trafi na czarną listę

Oczywiście, nadal można pobierać aplikacje VPN w pozostałych wersjach językowych App Store, pod warunkiem, że w ustawieniach mamy adres znajdujący się poza Chinami. Nie każdy użytkownik będzie jednak w stanie posłużyć się takim trikiem.

Jak informowaliśmy niedawno nakaz zablokowania możliwości korzystania z VPN otrzymało już kilku chińskich operatorów telekomunikacyjnych.

Więcej o: