Apple usuwa aplikacje VPN ze sklepu w Chinach. Użytkownicy mogą zapomnieć o dostępie do Facebooka i Google

Wygląda na to, że koncern z Cupertino musiał się ugiąć pod naciskiem chińskiego rządu i usunął z tamtejszej wersji sklepu App Store aplikacje VPN służące do korzystania z niedostępnych w tym kraju popularnych serwisów oraz usług internetowych.

O sprawie raportuje kilku producentów tego typu oprogramowania, którzy otrzymali od Apple powiadomienia, jakoby ich aplikacje zostały usunięte z chińskiej wersji sklepu App Store, ze względu na niezgodność z tamtejszym prawem. Zdaniem jednego z producentów koncern został zmuszony do usunięcia wszystkich tego typu narzędzi z katalogu dostępnych aplikacji.

"Musieliśmy usunąć niektórze aplikacje VPN w Chinach, bo nie spełniały nowych regulacji" - potwierdza Carolyn Wu, rzeczniczka Apple w Chinach. 

To już nie pierwszy przypadek, kiedy chiński rząd bierze na celownik użytkowników próbujących ominąć zabezpieczenia i uzyskać dostęp do takich serwisów jak Facebook czy Google. W ostatnim czasie pisaliśmy o możliwości zablokowania komunikatora internetowego WhatsApp. Do tej pory jedynym sposobem na oficjalne zakazy władz były właśnie aplikacje VPN (Virtual Private Network).

Czytaj też: Zuckerberg nie ma łatwego życia w Chinach. Wygląda na to, że WhatsApp zaraz tam trafi na czarną listę

Oczywiście, nadal można pobierać aplikacje VPN w pozostałych wersjach językowych App Store, pod warunkiem, że w ustawieniach mamy adres znajdujący się poza Chinami. Nie każdy użytkownik będzie jednak w stanie posłużyć się takim trikiem.

Jak informowaliśmy niedawno nakaz zablokowania możliwości korzystania z VPN otrzymało już kilku chińskich operatorów telekomunikacyjnych.

Więcej o:
Komentarze (35)
Blokada aplikacji VPN w chińskim sklepie Apple
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 8 razy 2

  Na szczęście w Chinach bardziej popularne są podróby iPhone (wyglądają tak samo, ale nie mają iOS, tylko spreparowanego Androida, który go wizualnie udaje). Ich nie rusza to co sobie Cook lub inny faszysta do spółki z komuchami z chińskiego rządu wymyślą.

 • kocurxtr

  Oceniono 1 raz 1

  a w sprawie odblokowania telefonu islamskich morderców - bu uzyskać można było więcej informacji n/t islamskiego terroryzmu w Stanach - byli tacy nieugięci
  rzekomo 'w imię prawa do prywatności, wolności itd...'

  hipokryci ...

 • gotong

  Oceniono 3 razy 1

  Tylko Apple na tym straci, bo android jako otwarty system nie będzie miał problemu.

 • adstr

  0

  Niedługo i u nas tak będzie.

 • grosz-ek

  0

  vpn na portach HTTP - 80 lub 8080 - raczej będzie dalej przepuszczany.

 • typowy.leming

  Oceniono 2 razy 0

  Gemby pełne frazesów a dla kasy zrobią wszystko. Pejsbuk tak samo: euroislam.pl/facebook-przesladuje-ateistow-i-bylych-muzulmanow/

 • jkal

  0

  wot dyMOkracja!

 • marcinbird

  Oceniono 2 razy 0

  Kasa misiu, kasa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX