Amerykańska marynarka wojenna wydrukowała sobie pojazd podwodny. W zaledwie miesiąc

Przy współudziale Oak Ridge National Laboratory amerykańska marynarka wojenna zbudowała prototyp pojazdu podwodnego, którego konstrukcję w całości oparto o druk 3D. Możliwe, że tego typu obiekty wejdą do powszechnego użytku już w ciągu dwóch lat.

Konstrukcja o dość złożonej nazwie Optionally Manned Technology Demonstrator opiera się na koncepcji niewielkich zanurzalnych pojazdów wykorzystywanych już przez żołnierzy Navy SEALs. Na razie mamy oczywiście do czynienia z projektem koncepcyjnym, którego działania jeszcze nie sprawdzono. O w pełni funkcjonalnym produkcie będzie można mówić dopiero za jakiś czas.

Prace nad projektem rozpoczęto w sierpniu 2016 roku i użyto do niego przemysłowej drukarki 3D (BAAM - Big Area Additive Manufacturing). Wydrukowano 6 osobnych segmentów z włókna węglowego, które następnie połączono w jeden ponad 9-metrowy kadłub.

 

Co ciekawe, cały proces zajął raptem cztery tygodnie, z których pierwszy poświęcono na zaprojektowanie pojazdu. Do tej pory to największy wydruk 3D zrealizowany przez amerykańską marynarkę wojenną.

Czytaj też: Niezwykła technologia. Roboty wydrukują duży budynek w zaledwie 14 godzin

Dotychczasowe metody produkcji tego typu podwodnych pojazdów zajmują zazwyczaj od 3 do 5 miesięcy i wiążą się z ogromnymi kosztami sięgającymi od 600 do 800 tys. dolarów. Dzięki zastosowaniu technologii druku 3D udało się je obniżyć o nawet 90 proc. Między innymi z tego punktu widzenia rozwiązanie wydaje się niezwykle atrakcyjne.

Chcesz nagrać wideo z idealnym dźwiękiem? Mamy na to sposób

Więcej o: