Smutna chwila dla Intela. Po 24 latach dominacji na rynku układów scalonych wyprzedził go Samsung

Po wieloletniej dominacji na rynku układów scalonych Intel musi oddać pozycję lidera. Przejmuje ją Samsung, który już od pewnego czasu deptał Amerykanom po piętach.

Choć jest to historyczna chwila, to można było spodziewać się jej od dawna. Samsung od dłuższego czasu doganiał Intela, a analitycy wróżyli, że zmiana na pozycji lidera nastąpi w drugim kwartale tego roku.

Ich przypuszczenia okazały się trafne. Samsung podzielił się właśnie swoimi wynikami finansowymi. Jak donosi The Korea Herald, działowi firmy odpowiedzialnej za układy scalone udało się uzyskać większy zysk operacyjny niż amerykańskiemu konkurentowi.

Intelowi na pewno nie będzie łatwo pogodzić się z przegraną. Był bowiem niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie przez prawie ćwierć wieku. W minionym kwartale tego roku zanotował 14,8 mld dolarów przychodu i 3,8 mld dolarów zysku operacyjnego.

Ta druga wartość jest aż o 190 proc. wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Do wyniku Samsunga zabrakło jednak sporo. Koreańczykom w tym samym czasie udało się wypracować 7,1 mld dolarów zysku (o ponad 200 proc. więcej). Przychód firmy wyniósł natomiast 15,7 mld dolarów.

Obserwatorzy rynku wskazują, że świetne wyniki finansowe producenta z południowej części Półwyspu Koreańskiego udało się osiągnąć głównie za sprawą coraz lepszych wyników sprzedaży kości DRAM i NAND.

Warto przypomnieć, że obie firmy oferują układy scalone do zupełnie innego sprzętu. Samsung produkuje je z przeznaczeniem do małych urządzeń mobilnych (m.in. smartfonów). Intel szybko się z tego rynku wycofał. Jego procesory znajdują zastosowanie w komputerach.

...

Chcesz nagrać wideo z idealnym dźwiękiem? Mamy na to sposób

Więcej o: