W ZUS trwa brudna wojna? Związek zawodowy pracowników trafił na listę ostrzeżeń KNF

Związkowcy z ZUS sugerują, że ich obecność na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego wiąże się ze sporem zbiorowym, jaki prowadzą z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

W sprawie nieprawidłowości w Związku Zawodowym Pracowników ZUS prokuratura prowadzi dochodzenie już od roku. Natomiast 1 sierpnia 2017 roku ZZP ZUS trafił na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa wykonywania działalności reasekuracyjnej lub ubezpieczeniowej bez zezwolenia. To oznacza, że w prokuraturze zacznie się kolejne dochodzenie, gdyż to prowadzone od roku dotyczy podejrzenia wyprowadzenia 600 tysięcy złotych na szkodę ZZP ZUS.

Związkowcom, jak łatwo się domyślić, nie podoba się doborowe towarzystwo takich podmiotów, jak Amber Gold czy Finroyal. W obronie swojego dobrego imienia Związek Zawodowy Pracowników ZUS wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że nigdy nie prowadził i nie prowadzi działalności o charakterze ubezpieczeniowym lub reasekuracyjnym. Związkowcy przypomnieli także, że statut ich związku pozwala na organizowanie pomocy społecznej dla pracowników ZUS np. poprzez „propagowanie ubezpieczeń”. Nie należy tego utożsamiać, jak stwierdzają związkowcy, z prowadzeniem działalności ubezpieczeniowej.

W oświadczeniu związkowcy przypominają też ważną rzecz, że sam fakt prowadzenia dochodzenia nie oznacza jeszcze, że faktycznie popełniono przestępstwo. O tym, czy rzeczywiście doszło do tego rozstrzygną przecież właściwe organy – być może dochodzenie umorzy prokuratura, a być może sąd stwierdzi, że nie doszło do przestępstwa. ZZP ZUS zwrócił też uwagę na coś innego.

Budzi zdziwienie fakt rozpowszechniania przez pracodawcę takich informacji w trakcie trwania sporu zbiorowego, którego stroną jest m. in. Związek Zawodowy Pracowników ZUS – największa zakładowa organizacja w ZUS

– stwierdzają związkowcy w oświadczeniu.

Grożą też, że rozpowszechnianie nieprawdziwych, ich zdaniem informacji, będzie miało konsekwencje prawne.

Faktycznie – pojawienie się ZZP ZUS na liście ostrzeżeń KNF w trakcie gorącego sporu zbiorowego w ZUS może budzić podejrzenia. W końcu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych trwa teraz bezpardonowa walka jego pracowników o podwyżki i przestrzeganie prawa pracy.

Więcej o:
Komentarze (12)
Brudna wojna w ZUS?
Zaloguj się
 • maciacho30

  Oceniono 15 razy 13

  No i co PISdzielcy? Za was większe złodziejstwo aniżeli za poprzedników! i to na POTĘGĘ! w BILIONACH zł!

 • zd46

  Oceniono 14 razy 12

  Kiedy prokuratura wezmie sie za NSZZ "Solidarnosc"i przekrety P.Dydy ??? Wykorzystywanie pieniedzy sluzbowych na cele niezwiazkowe, darmowe wczasy w osrodkach zwiazkowych dla znajomkow i dzialaczy PiSu a takze za koszty kolobrzeskich libacji i to "podobno w towarzystwie Sniadka-posladka", tak opowiadaja "nadmorskie mewy i mewki

 • Jacek Wolski

  Oceniono 8 razy 6

  Pracownicy ZUS powinni częściej korzystać ze zwolnień lekarskich. W końcu praca w nadgodzinach musi negatywnie wpłynąć na stan zdrowia zwłaszcza że wielu pracowników to osoby starsze. Zobaczymy jak sobie wtedy kierownictwo poradzi z wykonaniem planu.

 • jorg72

  Oceniono 4 razy 4

  "Dobra zmiana".

 • hunkyyankee

  Oceniono 3 razy 3

  Jak zwykle w czasach brutalnych, brunatnych rządów PiSS największe złodziejstwo w historii kraju.

 • jamislaw

  Oceniono 1 raz 1

  zajada pracowników, a potem powiedza, ze przez ich roszczeniowość nie ma emerytur. zresztą nie będą musieli nic mówić, jak będzie masa wkurzonych ludzi w urzędach to ich złość skupi się oczywiście na pracownikach.

 • a.k.traper

  0

  W niektórych firmach ze zwiazkami mile widziane było zostanie członkiem SKOK, w innych pewnych funduszy, jeszcze innych banku, to tajemnica poliszynela a szary człowiek wyboru nie miał.

 • k. c.

  0

  aha, czym się różni ZUS od Amber Gold czt Finroyal? Skalą i przymusem wpłacania składek :-)

 • k. c.

  0

  to niech teraz zarząd ZZP ZUS wytłumaczy to koledze Zbigniewowi ZO(e)RRO Ziobrze :-) Ten ostatni uważa, że dochodzennie prokuratorskie w zasadzie przesądza, że ktoś jest przestępcą (vide wystapienia Z0Z w tvp info po decyzjach sądów niezgodnych z wnioskami prokuratorów np. w sprawie zakładów w Policach lub o sędzi prowadzącej sprawę w trybie 24h dyżuru nt pani z fanazją wjeżdżajacej do przejścia podziemnego w Wawie :-) )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX